Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 lipca 2012 r., sygn. I SA/Wr 677/12

 

Dnia 26 lipca 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Marek Sosnowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 lipca 2012 r. sprawy ze skargi Gminy M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie przepisów o podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu była interpretacja indywidualna działającego z upoważnienia Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...].03.2012 r. (nr [...]) dotycząca przepisów o podatku od towarów i usług, wydana na wniosek Gminy M., złożony organowi w dniu 05.12.2011 r.

Gmina przedstawiła we wniosku, że w dniu 29.01.2008 r., wniosła do A spółki z ograniczona odpowiedzialnością (w skrócie: A) jako aport mienie, służące zbiorowemu odprowadzaniu ścieków (infrastruktura kanalizacyjna). Uprzednio majątek ten wymieniona spółka użytkowała nieodpłatnie. Do czynności wniesienia wkładu Gmina zastosowała zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm., zwanym dalej "rozporządzeniem").

Na tle tak opisanego stanu faktycznego strona zadała następujące pytania: (1) Czy Gminie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług związanych z przedmiotem aportu ? (2) Czy w przypadku, gdy Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku w momencie nabycia składników majątku stanowiących przedmiot aportu możliwe było zastosowanie korekty, o której mowa w art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm. - w skrócie "ustawy o VAT") i dokonanie proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym dokonano wniesienia składnika majątkowego aportem do A ?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00