Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 lipca 2012 r., sygn. I SA/Wr 520/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 lipca 2012 r. sprawy ze skargi M. P. na postanowienie Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o udzieleniu interpretacji indywidualnej I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów, działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P., z dnia [...] lutego 2012 r., nr [...], II. stwierdza, że postanowienia wymienione w punkcie I. nie podlegają wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz M. P. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej w P., działający z upoważnienia Ministra Finansów, utrzymał w mocy postanowienie tego organu z [...] lutego 2012 r. nr [...], którym pozostawiono bez rozpoznania wniosek M. P. (dalej: wnioskodawca, strona, skarżący) z 07 listopada 2011 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie ( tj. interpretacji indywidualnej).

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym wnioskodawca wskazał, że spółka z o. o. "A", w celu upublicznienia i pozyskania kapitałów na dalszy rozwój, zachowując równocześnie pełną kontrolę nad działalnością operacyjną, chce powołać spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: SKA), w której obejmie funkcję komplementariusza. Do grona akcjonariuszy SKA zamierza zaprosić osoby fizyczne, będące jej udziałowcami. Statut SKA będzie przewidywał możliwość wypłaty akcjonariuszom dywidendy w formie świadczenia niepieniężnego (dywidenda w naturze) ustalanego w ten sposób, że wartość bilansowa tego świadczenia będzie odpowiadała kwocie, jaka przypadałaby na akcjonariusza w przypadku wypłaty dywidendy pieniężnej, obliczonej według zasad udziału w zyskach SKA. Wnioskodawca - udziałowiec spółki z o.o. "A" - planuje objąć akcje w nowoutworzonej SKA. W przypadku otrzymania dywidendy w formie niepieniężnej, w szczególności w postaci nieruchomości spółki, wnioskodawca nie wyklucza w dalszej perspektywie zbycia tej nieruchomości na rynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00