Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 lipca 2012 r., sygn. VII SA/Wa 2466/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Gawlak - Nowakowska, , Sędzia WSA Małgorzata Jarecka (spr.), Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Protokolant st. ref. Anna Tomaszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2012 r. sprawy ze skargi A. S.- K. i L. S. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania skargę oddala.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...][...]Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej "organ") po rozpatrzeniu wniosku L. S. i A. S. - K. z dnia 31 maja 2011 r. odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...]z dnia [...] listopada 2010 r. [...]w przedmiocie nałożenia obowiązku sporządzenia i przedstawienia projektu zamiennego budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

W uzasadnieniu powyższego postanowienia wskazał, że termin do wniesienia odwołania zgodnie z dyspozycja art. 129 § 2 k.p.a. wynosił 14 dni. Upłynął zatem w dniu 30 grudnia 2010 r. (w uzasadnieniu jest oczywista omyłka organ wskazuje rok 2011), natomiast odwołanie stron zostało wysłane do organu 22 czerwca 2011 r. Zgodnie z brzmieniem art. 58 § 2 k.p.a. prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągi siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin. Należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. O braku winy można mówić w tylko wtedy, gdy dopełnienie obowiązku stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie do przezwyciężenia. Brak winy można, więc przyjąć w sytuacji, gdy strona nie mogła przeszkody usunąć nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00