Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 lipca 2012 r., sygn. II SA/Rz 564/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Jerzy Solarski /spr./ Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk NSA Maria Piórkowska Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 lipca 2012 r. sprawy ze skargi B. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji -skargę oddala-
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [..] marca 2010 r., nr [..] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [..] (dalej SKO lub Kolegium), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 3, art. 157 § 1-3 i art. 158 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej: k.p.a.), po rozpoznaniu wniosku B.M. o ponowne rozpatrzenie sprawy - utrzymało w mocy decyzję własną z dnia [..] października 2009 r., nr [..] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w [..] z dnia [..] marca 1997 r., nr [..] w przedmiocie zatwierdzenia podziału nieruchomości położonej w [..], stanowiącej własność S. i S. S. oznaczonej nr [..] o pow. 4188 m², na nowe nieruchomości oznaczone nr [..] /1 i [..] /2.
W uzasadnieniu stwierdzone zostało, że Kolegium decyzją z dnia [..] października 2009 r. odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w [..] z dnia [..] marca 1997 r., gdyż wnioskodawcy B.M. nie przysługują prawa strony w postępowaniu o stwierdzenie nieważności wymienionej wyżej decyzji.
We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy B.M. zarzucił naruszenie art. 28 k.p.a., poprzez przyjęcie, że wnioskodawca nie posiada interesu prawnego do złożenia wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji, art. 6 i 7 w zw. z art. 156 § 2 k.p.a., a także naruszenie art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 - określanej dalej jako P.p.s.a.), poprzez wydanie decyzji sprzecznej z oceną prawną wyrażoną w wyroku WSA w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Wa 91/07 w którym przesądzono, że przysługuje mu status strony, bowiem podział działek może ingerować w prawa innych osób. W przedmiotowej sprawie dokonano podziału nieruchomości w taki sposób, iż nie mają one dostępu do drogi publicznej. Wystąpienie właściciela jednej z wydzielonych działek o ustanowienie drogi koniecznej narusza interesy wnioskodawcy, po którego nieruchomości ta służebność ma przebiegać. Decyzja Kierownika Urzędu Rejonowego w [..], dokonująca podziału nieruchomości, jest rażąco sprzeczna z obowiązującym obecnie, jak i w dacie jej wydania, prawem. Nowo wydzielone działki nie mają dostępu do drogi publicznej, a zatem nie mogły zostać "wprowadzone do obrotu prawnego". B.M. podniósł, iż organ winien z urzędu wszcząć postępowanie z uwagi na wydanie decyzji z dnia 19 marca 1997 r. z rażącym naruszeniem prawa, tym bardziej "gdy podmiot którego dotyka naruszenie prawa nie może bronić się, gdyż nie posiada przymiotu strony".