Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. I SA/Łd 650/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda Sędziowie: Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.) Protokolant: Szymon Chrostek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2012 r. sprawy ze skargi A Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za listopad 2002 roku do zwrotu na rachunek bankowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz A Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. kwotę 5617 (pięć tysięcy sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Łd 650/12

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ł. z [...] nr [...], określającą A. S.A. w W. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za listopad 2002 r. do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w wysokości 632.011 zł.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że w deklaracji podatkowej za ww. okres spółka wykazała do zwrotu bezpośredniego nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w wysokości 737.629 zł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ł. wymienioną na wstępie decyzją z [...], po ponownym rozpoznaniu sprawy, zakwestionował wykazane przez podatnika rozliczenie podatku od towarów i usług i określił prawidłową, w jego ocenie, wysokość nadwyżki.

W motywach decyzji organ pierwszej instancji wskazał po pierwsze na kwestię premii transportowych wypłaconych przez spółkę współpracującym z nią firmom transportowym. W ocenie organu w rzeczywistości premie te nie stanowiły wynagrodzenia za faktycznie wykonane usługi transportowe, ponieważ - co wynikało z zeznań osób je otrzymujących - były one zwracane i przeznaczane na wypłaty dla właścicieli aptek, co odbywało się za zgodą i wiedzą kierownictwa spółki. W konsekwencji premie transportowe nie mogły być zaliczone od kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej "u.p.d.o.p."). Skoro tak, to w myśl art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.; "ustawa o VAT"), podatek naliczony związany z ww. zakupami nie stanowił podstawy do pomniejszenia podatku należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00