Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 lipca 2012 r., sygn. I SA/Kr 771/12
Sygn. akt I SA/Kr 771/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 12 lipca 2012r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędziowie: WSA Inga Gołowska, WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2012r., sprawy ze skarg E. Spółka z o.o. w K., na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 14 marca 2012r. Nr[...],, Nr[...],, Nr[...],, Nr[...],, Nr[...],, w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006, 2007, 2008, 2009 i 2010 rok., - s k a r g i o d d a l a -
Uzasadnienie
TP "E" Sp. z o.o. w dniu 19 stycznia 2011 roku wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2006 - 2010 składając m.in. skorygowaną w tym zakresie deklarację na podatek od nieruchomości na lata 2006 - 2010.
Przyczyną korekty deklaracji zdaniem Spółki było nieprawidłowe uwzględnienie w złożonych dotychczas deklaracjach jako przedmiotu opodatkowania, niektórych nieruchomości lub ich części składowych (budynków, budowli, gruntów, prawa wieczystego użytkowania gruntów). Fakt, ten wynikał z błędnego założenia, że nieruchomości te stanowią własność Spółki TP "E", podczas gdy w sensie prawnym były i są nadal własnością "T" S.A. W odniesieniu do tych nieruchomości przez cały okres objęty korektą Spółka TP "E" była i jest posiadaczem zależnym, czyli podmiotem, na którym co do zasady nie ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości. Stąd też Spółka TP "E" wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty złożyła zerową deklaracje w zakresie podatku od nieruchomości.
Korekta wynikała z faktu, że zawarta w dniu 30.04.2002 r. umowa z "T"S.A dot. wniesienia aportem prawa własności nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów na rzecz TP "E" sp. z o.o. była umową nieważną albowiem naruszała przepisy ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców w brzmieniu wówczas obowiązującym. Tym samym umowa ta nie wywołała skutków prawnych a więc treść księgi wieczystej nie odpowiadała rzeczywistemu stanowi prawnemu. To samo odnosiło się do zapisów ujawnianych w ewidencji gruntów.