Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. III SA/Po 616/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska (spr.) Sędzia NSA Tadeusz M. Geremek WSA Małgorzata Górecka Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2009 r. przy udziale sprawy ze skargi U. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 13 maja 2009 roku nr [...] w przedmiocie ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości za 2009 rok oddala skargę /-/M. Górecka /-/W. Długaszewska /-/T.M. Geremek
Uzasadnienie
Burmistrz Gminy R. decyzją nr [...] wydaną dnia 26 stycznia 2009 r. ustalił dla U. Ś. wymiar podatku od nieruchomości za rok 2009 w kwocie [...] zł:
- od wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nr [...] położonego w budynku mieszkalnym w R. przy ulicy W. T. K. [...] o pow. użytkowej [...] m2. oraz - od gruntu i część budynków stanowiących współwłasność U. Ś. i Państwa K. i W. S. w kwocie [...] zł ustalając płatność tego podatku w 4 ratach począwszy od marca 2009 r. do listopada 2009 r.
W uzasadnieniu organ wskazał, iż z uwagi na ustalony w sprawie stan faktyczny, przy ustalaniu podatków, należało zastosować art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zgodnie, z którym jeżeli wyodrębniono własność lokali obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Grunty opodatkowano zgodnie z przepisami art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz art. 21 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne tj. na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków.