Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 lipca 2012 r., sygn. IV SA/Gl 1077/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Sędzia WSA Andrzej Matan Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2012 r. sprawy ze skargi I. L. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...] z dnia [...]r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R., działając na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998r Nr 90 poz. 575 z późn. zm.) i art. 37 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 122 poz. 851 z późn. zm.) nie stwierdził u I.L. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy, w postaci cieśni w obrębie nadgarstka wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych zamieszczonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105 poz. 869).

Decyzja powyższa zapadła na podstawie orzeczenia lekarskiego nr [...] wydanego przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego Szpital w S. i poprzedzającego go orzeczenia nr [...] Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradnia Chorób Zawodowych S., w których lekarze specjaliści wykluczyli u badanej istnienie przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy, w postaci cieśni w obrębie nadgarstka. Organ odwołał się do uzasadnienia medycznego zawartego w orzeczeniu Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, z którego wynikało, iż w trakcie obserwacji klinicznej przeanalizowano dostępną dokumentację medyczną, kartę oceny narażenia zawodowego, przeprowadzono konsultację neurologiczną i ortopedyczną oraz wykonano badania laboratoryjne i biorąc pod uwagę całokształt obserwacji klinicznej, a zwłaszcza brak aktualnie klinicznych cech uszkodzeń nerwów pośrodkowych oraz brak zaburzeń przewodnictwa nerwowego w obrębie nerwów kończyn górnych w wykonanym badaniu EMG uznano, że nie ma podstaw do rozpoznania zespołu cieśni w obrębie nadgarstka, a tym samym rozpatrywania zawodowej etiologii tego schorzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00