Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 lipca 2012 r., sygn. I SA/Gl 449/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie WSA Beata Kozicka, Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant Marek Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lipca 2012 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. uchylił w całości decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] r. ustalającą wobec M. K. wysokość zobowiązania z tytułu spadków i darowizn w kwocie [...]zł z tytułu nabycia spadku po zmarłym ojcu R. K. i ustalił wysokość tego zobowiązania na kwotę [...]zł.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że decyzję organu I instancji z dnia [...] r. wydano po ponownym przeprowadzeniu postępowania w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, w tym przede wszystkim o złożone przez spadkobierców w dniu 2 marca 2009 r. wspólne zeznanie podatkowe SD-3, w którym wykazano rzeczy i prawa majątkowe nabyte po zmarłym R. K. oraz określono ich wartość na łączną kwotę [...]zł. W części F 2 tego zeznania dotyczącej długów, ciężarów i nakładów obciążających nabyte rzeczy lub prawa majątkowe, wskazano na kwotę [...]zł wynikającą z zeznania podatkowego PIT-38 spadkodawcy za rok 2007 r.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w K. ustalił łączną wartość masy spadkowej na kwotę [...]zł, podwyższając (za zgodą strony) wartość jednego ze składników majątkowych (samochodu marki Toyota Land Cruiser), jednocześnie nie uwzględniając - tytułem długów spadkowych obciążających nabyty spadek - wspomnianej wyżej kwoty [...]zł, stanowiącej zobowiązanie podatkowe spadkodawcy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. Po uwzględnieniu zaś udziału M. K. w spadku (stanowiącego ¼ część) wartość masy spadkowej przypadająca na niego i będąca podstawą obliczenia podatku wyniosła [...]zł. Do wartości tej doliczono - zgodnie z zasadą kumulacji określoną w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn kwotę [...]zł, stanowiącą wartość darowizn pieniężnych (wskazanych w poz. G 2 złożonego zeznania SD-3 oraz uprzednio zgłoszonych w dniach 20 marca 2007 r. i 11 kwietnia 2007 r otrzymanych od R. K. w dniach 20 lutego 2007 r. i 20 marca 2007 r., tj. w okresie 5 lat poprzedzających jego śmierć). W tym stanie rzeczy łączna wartość nabytych przez M. K. rzeczy i praw majątkowych odpowiadała kwocie [...]zł. Po odliczeniu kwoty wolnej w wysokości [...]zł - w związku z zaliczeniem strony do I grupy podatkowej w rozumieniu art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nadwyżka podlegająca opodatkowaniu odpowiadała kwocie [...]zł. Podatek obliczony od tej nadwyżki (wg skali określonej w art. 15 ust. 1 pkt 1 omawianej ustawy) wyniósł [...] zł i po potrąceniu podatku przypadającego od opodatkowanych poprzednio darowizn (decyzjami z dnia [...]r. oraz z dnia [...]r.) w wysokości łącznej [...]zł, kwota zobowiązania pozostałego do zapłaty wyniosła [...]zł. Jednocześnie przy ustalaniu podstawy opodatkowania nie uwzględniono - tytułem długów spadkowych obciążających nabyty spadek - kwoty [...]zł stanowiącej zobowiązanie podatkowe spadkodawcy za 2007 r. (wynikające z zeznania podatkowego za 2007 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00