Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Kr 1244/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Maria Zawadzka Protokolant Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w W na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz strony skarżącej kwotę 240,00 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, III. zarządza zwrot stronie skarżącej kwoty 200,00 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem nadpłaconego wpisu.

Uzasadnienie

K. S. pracowała w A Sp. z o.o. w W w okresie od 20.05.2006 r. do 28.02.2011 r. na stanowisku operatora linii produkcyjnej Dział Metal, przy czym w okresie od 16.06.2010 r. do 01.09.2010 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od 15.11.2010 r. pozostawała w okresie wypowiedzenia bez obowiązku świadczenia pracy.

K. S. była badana w Ośrodku Medycyny Pracy, który w dniu 15 lutego 2011 r. wydał orzeczenie lekarskie Nr [...], znak: [...] o rozpoznaniu choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka prawego. W uzasadnieniu tego orzeczenia Ośrodek Medycyny Pracy podał, iż przeprowadzone badania neurologiczne, EMG i internistyczne oraz analiza dostępnej dokumentacji lekarskiej dają podstawę do rozpoznania zespołu cieśni nadgarstka po stronie prawej (operowanego w dniu 17.04.2010 r.). Zdaniem OMP, ocena narażenia środowiskowego opracowana przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego potwierdza obciążenie pracą zawodową wymagającą długotrwałej powtarzalności i ruchów monotypowych w obrębie stawu nadgarstkowego prawego powodujących długotrwały ucisk na pnie nerwowe. W ocenie OMP, daje to podstawę do uznania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy chorobą a warunkami pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00