Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Gl 1654/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys - Kmiecik, Sędzia WSA Barbara Orzepowska - Kyć (spr.), Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z [...] r. "A" Sp. z o.o. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w K., reprezentującego Ministra Finansów, o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi polegającej na nabywaniu wierzytelności w celu ich dalszej odsprzedaży.
Przedstawiając stan faktyczny strona wskazała, że zamierza nabyć bezsporną i wymagalną wierzytelność za cenę niższą od wartości nominalnej, w celu jej odsprzedaży. Zaznaczyła, że nie ma zamiaru dokonywania jakichkolwiek czynności związanych z egzekwowaniem tej wierzytelności od dłużnika.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka zadała następujące pytanie: "Czy opisana wyżej czynność podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, ze zm., zwanej dalej ustawą VAT)?"
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka wskazała, że nabycie wierzytelności na opisanych wyżej warunkach korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy VAT. W ocenie Spółki takie nabycie wierzytelności nie nosi znamion usługi ściągania długów, a więc nie jest czynnością wyłączoną ze zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 43 ust. 15 ustawy VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right