Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 maja 2012 r., sygn. I SA/Wr 357/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Borońska - sprawozdawca, Sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant: Marta Pająkiewicz-Kremis, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 25 maja 2012 r. sprawy ze skargi A. G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz skarżącej kwotę 200 (dwieście) zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 22 stycznia 2008 r. skarżąca A. G. wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów. Wskazała, że otrzymała w drodze darowizny od rodziców budynek mieszkalny oraz grunt rolny, na którym prowadziła działalność rolniczą jako rolnik ryczałtowy. Przy sprzedaży towarów korzystała ze zwolnienia od podatku VAT. W 2007 r. sprzedała dwie działki budowlane wydzielone z otrzymanego od rodziców gruntu rolnego, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyła na generalny remont budynku mieszkalnego. Zdaniem strony będzie ona zwolniona z podatku VAT od sprzedaży dwóch działek budowlanych jako rolnik ryczałtowy korzystający ze zwolnienia od podatku VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w P., działający w imieniu Ministra Finansów, uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe. W uzasadnieniu stanowiska organ powołał się na art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dalej jako "ustawa o VAT". Organ wskazał, że zgodnie z definicją działalności gospodarczej podatnikami będą również osoby, które wykonały czynności jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy. Organ wskazał, że na gruncie, z którego wydzielono działki budowlane, wnioskodawczyni prowadziła działalność rolniczą jako rolnik ryczałtowy. Sprzedaż działek budowlanych ma związek z działalnością gospodarczą, jako że rolnik ryczałtowy ma status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą). Strona nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Zdaniem organu rolnik ryczałtowy sprzedający działki budowlane nie zbywa majątku osobistego, ale składnik gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 553 Kodeksu cywilnego. Organ podatkowy uznał zatem sprzedaż dwóch działek budowlanych nabytych w formie darowizny przez stronę mającą status rolnika ryczałtowego za czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00