Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2012 r., sygn. I SA/Wa 1950/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Chaciński (spr.) Sędziowie WSA Dorota Apostolidis WSA Marta Kołtun Kulik Protokolant referent stażysta Zbigniew Dzierzęcki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2012 r. sprawy ze skargi R. M. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zażalenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] postanowieniem z dnia [...] października 2010 r. nr [...] przekazał wniosek R. M. o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] listopada 1979 r. nr [...] utrzymującej w mocy decyzję Prezydenta Miasta Z. z dnia [...] maja 1977 r. nr [...] w części dotyczącej wywłaszczenia nieruchomości położonej w Z. przy ul. [...], oznaczonej jako działki nr [...] i nr [...] o pow. [...] m2, natomiast uchylającej w części dotyczącej ustalenia odszkodowania i orzekającej w tym zakresie - według właściwości do Ministra Infrastruktury stosownie do treści art. 157 § 1 kpa, w świetle którego właściwym w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w przypadkach wymienionych w art. 156 kpa jest organ wyższego stopnia, którym w niniejszej sprawie jest Minister Infrastruktury.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - rozpoznając od powyższego postanowienia zażalenie R. M. z dnia 2 listopada 2010 r. - postanowieniem z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] umorzył postępowanie zażaleniowe. W uzasadnieniu organ podał, że w myśl art. 65 § 1 kpa, obowiązującego do dnia 10 kwietnia 2011 r. w sytuacji, gdy organ administracji publicznej, do którego wniesiono podanie był niewłaściwy w sprawie niezwłocznie je przekazywał do organu właściwego w drodze postanowienia, na które służyło zażalenie. Obecnie obowiązujący przepis art. 65 § 1 kpa został zmieniony art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 18) i stanowi, że jeżeli organ administracji publicznej, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, niezwłocznie przekazuje je do organu właściwego, zawiadamiając jednocześnie o tym wnoszącego podanie. Zatem od dnia 11 kwietnia 2011 r. stronie nie przysługuje żaden środek odwoławczy. W związku ze zmianami przepisów prawa, pozbawiony zdolności prawnej do prowadzenia postępowania i podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie dotychczas właściwy organ administracji powinien umorzyć prowadzone postępowanie na podstawie art. 105 § 1 kpa wobec bezprzedmiotowości postępowania administracyjnego na skutek uchylenia podstawy prawnej do działania dotychczasowego organu w sprawie, a podanie strony przekazać organowi właściwemu stosownie do nowych przepisów prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00