Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 67/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka - sprawozdawca, Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant: Paulina Wódka, po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2012 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi A. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P, działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 7 września 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457,00 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 7 czerwca 2011 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w L. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego
(wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej) złożony przez A. z siedzibą we W. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera umowy leasingu m. in. operacyjnego środków transportu, samochodów, maszyn i urządzeń, często na dłuższy czas, wystawiając faktury za poszczególne okresy rozliczeniowe. W przypadku śmierci korzystającego, będącego osoba fizyczną, Spółka dokumentuje usługi leasingu fakturami zawierającymi dotychczasowe dane korzystającego, ponieważ nie jest
w stanie określić następcy prawnego dotychczasowego korzystającego bezpośrednio po jego śmierci. Także w przypadku przekształcenia osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej faktura wystawiana po dniu przekształcenia może zawierać dane korzystającego przed przekształceniem, jeśli Spółka nie otrzymała precyzyjnej informacji o dniu przekształcenia.
Wobec powyższego Spółka zwróciła się z pytaniem czy faktury wystawiane
z tytułu usług leasingu operacyjnego w okresie między śmiercią (przekształceniem) korzystającego a momentem określenia osoby lub podmiotu wstępującego w jego prawa i obowiązki z tytułu umowy leasingu zawartej ze Spółką, zawierające dane dotychczasowego korzystającego, powinny być korygowane po określeniu następcy prawnego dotychczasowego korzystającego, w zakresie danych leasingobiorcy, wskazanych na tych fakturach. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na powyższe pytanie, czy zobowiązanym do dokonania korekty faktur jest następca prawny korzystającego, który powinien dokonać korekty poprzez wystawienie stosownych not korygujących, czy też obowiązek ten spoczywa na wnioskodawcy, który powinien wystawiać w tym zakresie faktury korygujące.