Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 marca 2014 r., sygn. I SA/Po 825/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 marca 2014r. sprawy ze skargi MW na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2008 roku. oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. decyzją z dnia [...], nr [...], określił M. W. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2008 r. w łącznej wysokości [...] zł.
W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że w 2008 r. podatnik prowadził działalność gospodarczą pod nazwą "X.", przedmiotem której była produkcja i sprzedaż wyrobów jubilerskich, tj. wyrobów ze złota - obrączek oraz wyrobów ze srebra, tj. kolczyków, pierścionków, bransoletek i zawieszek. Ponadto, przedmiotem działalności były usługi grawerowania i usługi wykonania obrączek z powierzonego materiału. Sprzedaż była dokonywana na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jak i osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Dokumentowana była fakturami VAT i paragonami fiskalnymi. Płatności za sprzedawane towary odbywały się przelewem na konto prowadzone przez [...] oraz gotówką.
W toku przeprowadzonego względem podatnika postępowania kontrolnego dokonano sprawdzenia prawidłowości i rzetelności badanych dokumentów u kontrahenta kontrolowanego tj. Sp. z o.o. "Y.". W wyniku tych czynności ustalono, iż w dokumentacji Y. Sp. z o.o. zostało zarejestrowane przez M. W. dnia [...] marca 2004 r. konto o nazwie "A.", natomiast [...] lutego 2009 r. konto "B.". W wyniku czynności sprawdzających ustalono wartość sprzedaży oraz wysokość prowizji zapłaconych na rzecz Y. wraz z historią zmian danych osobowych dla poszczególnych kont. Z analizy dokumentów wynika, że w 2008 r. za pośrednictwem serwisu Y. na koncie "A." zarejestrowano 427 aukcji, 530 kupujących oraz łączny przychód w wysokości [...] zł. Przedmiotem aukcji w 2008 r. były usługi: wykonywania par obrączek ślubnych wg wzoru, usługa wykonywania obrączek z powierzonego złota, usługa piaskowania i diamentowania obrączek, sprzedaż wyrobów ze złota tj. pierścionków, zawieszek, bransoletek, kolczyków i łańcuszków. W ciągu kontrolowanego roku podatnik oferował wykonanie kompletów obrączek według 60 określonych wzorów. Skarżący oferował wykonanie obrączek według tego samego wzoru na kilkudziesięciu aukcjach, zdarzało się także, że na jednej aukcji sprzedał więcej niż 1 usługę wykonania kompletu obrączek wg tego samego wzoru. Ustalono, że łącznie sprzedał 388 kompletów obrączek. Głównie wykonywał na zamówienie obrączki wg wzoru: [...], [...], [...], [...], [...], [...] oraz [...] i takich sprzedał 219 kompletów obrączek. W informacjach o aukcjach dotyczących wykonania obrączek wg według wzoru M. W. informował, że w każdej obrączce może wprowadzić zmiany na życzenie klienta, np. zmiana szerokości obrączek, zmiana koloru złota, wykończenie obrączek - polerowanie, piaskowanie, satynowanie, dowolna ilość kamieni w każdym wzorze (również w męskiej obrączce), wykonanie obrączek według pomysłu klienta. Ponadto, podatnik informował, że "wszystkie obrączki są nowe, wykonywane na zamówienie, a termin wykonania: do 14 dni od daty zakupu". Po zakupie podatnik prosił nabywców o podanie rozmiarów obrączek oraz treści ewentualnego graweru wewnątrz obrączek. Oferował również w serwisie Y. usługi wykonania obrączek z powierzonego złota, usługi piaskowania i diamentowania obrączek oraz sprzedaż wyrobów ze złota. W 2008 r. podatnik sprzedał również 1 usługę wykonania obrączek z powierzonego złota, 1 usługę piaskowania i diamentowania obrączek, 4 pierścionki, 23 zawieszki, 60 par kolczyków, 49 łańcuszków i 4 bransoletki.