Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2012 r., sygn. VI SA/Wa 154/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Protokolant ref. staż. Monika Piotrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi A. K. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości w celu rozpatrzenia odwołań od wyników egzaminu adwokackiego z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu adwokackiego oddala skargę

Uzasadnienie

Komisja Egzaminacyjna II Stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości uchwałą z dnia [...] listopada 2011 r. utrzymała w mocy uchwałę nr [...] z dnia [...] lipca 2011 r. Komisji Egzaminacyjnej Nr [...]do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego w 2011 r. z siedzibą w W. stwierdzającą uzyskania przez A. K. z egzaminu adwokackiego oceny negatywnej.

Zdająca z pierwszej części egzaminu (zestaw pytań testowych) otrzymała 80 punktów (ocenę dobrą), z części drugiej (prawo karne) - ocenę dostateczną, z części trzeciej (prawo cywilne) - ocenę bardzo dobrą, z części czwartej (prawo gospodarcze) - ocenę dostateczną plus, natomiast z części piątej (prawo administracyjne) - ocenę niedostateczną. Piąta część egzaminu polegała na sporządzeniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub (w przypadku uznania braku podstawy do wniesienia skargi) na sporządzeniu opinii prawej. A. K. sporządziła skargę do sądu administracyjnego ocenioną przez dwóch egzaminatorów w ocenach cząstkowych na niedostateczną.

Egzaminatorzy za nietrafny uznali zarzut o naruszeniu w zaskarżonej decyzji art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. poprzez brak stwierdzenia nieważności decyzji organu pierwszej instancji. Wskazane uchybienie jak podkreślono, świadczy o elementarnym braku wiedzy w zakresie trybu odwoławczego i dyspozycji przepisu art. 138 § 1 k.p.a. oraz nadzwyczajnego trybu postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00