Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 maja 2015 r., sygn. VI SA/Wa 4365/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.) Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska Protokolant ref. staż. Piotr Czyżewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2015 r. sprawy ze skargi S. S. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości w celu rozpatrzenia odwołań od wyników egzaminu adwokackiego z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu adwokackiego oddala skargę
Uzasadnienie
Komisji Egzaminacyjna do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego z siedzibą w K. uchwałą z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...], działając na podstawie art. 78f ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r., Nr 146, poz. 1188 ze zm. - dalej p.a.) w związku z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. Z 2013 r., poz. 829), stwierdziła, że S. S. (dalej skarżący, odwołujący) uzyskał negatywny wynik z egzaminu adwokackiego.
W uzasadnieniu uchwały Komisja wyjaśniła, że po dokonaniu oceny każdego z zadań egzaminacyjnych zainteresowany otrzymał: z prawa karnego - ocenę dostateczną, z prawa cywilnego - ocenę niedostateczną, z prawa gospodarczego - ocenę dostateczną i z prawa administracyjnego - ocenę dobrą. Zgodnie z art. 78f ust. 1 ww. ustawy - Prawo o adwokaturze, pozytywny wynik z egzaminu adwokackiego otrzymuje zdający, który z każdej części egzaminu adwokackiego otrzymał ocenę pozytywną. Mając na uwadze uzyskane przez zdającego oceny, Komisja Egzaminacyjna ustaliła, że S. S. uzyskał negatywny wynik z egzaminu adwokackiego.
S. S. powyższą uchwałę uczynił przedmiotem odwołania, zarzucając niewłaściwe określenie oceny cząstkowej z zadań z zakresu prawa cywilnego (druga część egzaminu adwokackiego) na poziomie niedostatecznym, a w konsekwencji nietrafne stwierdzenie o negatywnym wyniku całego egzaminu adwokackiego. Podniósł, iż sporządzona przez niego apelacja spełnia wszystkie wymogi określone w art. 78e ust. 2 p.a., świadczy o zrozumieniu istoty sprawy, prawidłowo postawił wnioski, apelacja wypełnia również wymagania wynikające z opisu istotnych zagadnień dla Komisji Egzaminacyjnej do zadania z zakresu prawa cywilnego. Powinna być zatem oceniona pozytywnie. W konsekwencji wniósł o uchylenie zaskarżonej uchwały i stwierdzenie, że uzyskał pozytywny wynik z egzaminu adwokackiego.