Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Po 271/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka (spr.) Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi B. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...], uzupełnionym pismami z dnia [...] oraz [...], B. P. wystąpił do Ministra Finansów reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu zbycia nabytych w drodze spadku jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym.

Opisując stan faktyczny, Wnioskodawca wskazał, iż nabył w spadku jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym (dalej: j.u.). Po opłaceniu podatku od spadku i darowizn Skarżący podjął decyzję o zbyciu odziedziczonych j.u. Fundusz inwestycyjny odkupił od Wnioskodawcy j.u., pobierając jednocześnie zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% wartości j.u. na dzień ich odkupienia.

W związku z powyższym Skarżący zadał następujące pytanie: Od jakiej wartości i według jakich zasad płatnik (względnie podatnik) winien naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy od wartości j.u. odkupionych przez spadkobiercę?

Zdaniem Skarżącego, dochodem, od którego winien być naliczony 19% podatek dochodowy z tytułu odpłatnego zbycia j.u., winna być różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z tytułu odpłatnego zbycia j.u. (wartość j.u. na dzień odkupienia ich przez fundusz inwestycyjny), a kosztami uzyskania przychodu (wartość zakupu j.u. przez spadkodawcę). Uzasadniając swoje stanowisko powołał się na przepisy art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: o.p.) oraz art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.). Z treści art. 97 § 1 o.p. Skarżący wywiódł, iż spadkobierca po śmierci spadkodawcy przejmuje w drodze sukcesji generalnej jego majątkowe prawa i obowiązki, w tym prawo do pomniejszenia przychodu z umorzenia j.u. w funduszu inwestycyjnym o koszty ich nabycia. Taka interpretacja wskazanego przepisu powoduje, w ocenie Wnioskodawcy, że obciążenie podatkowe spadkobierców jest identyczne, niezależnie od tego, czy dziedziczą gotówkę, czy też j.u., a Skarb Państwa uzyskuje takie same przychody z tychże podatków, jak w sytuacji, gdyby spadkodawca sam zbył jednostki, a w spadku przekazał jedynie pieniądze. Na potwierdzenie słuszności swoich twierdzeń Skarżący powołał się na liczne wyroki sądów administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00