Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 marca 2012 r., sygn. I SA/Wr 117/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Protokolant Agnieszka Wróblewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 marca 2012 r. sprawy ze skargi A S.A. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy j/n.

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów w zakresie wykładni przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r., nr 51, poz. 307 ze zm.: - dalej: u.p.d.o.f.).

Z opisanego we wniosku o interpretację stanu faktycznego wynika, że A S.A. prowadzi działalność sportową (drużynę piłkarską) i zatrudnia zawodników na podstawie kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu - umowy zlecenia i o dzieło. Tak też klasyfikowane są źródła świadczeń (przychodów) wypłacanych zawodnikom, na które składają się wynagrodzenia podstawowe i nagrody za wyniki sportowe. Od tychże świadczeń (przychodów) spółka, jako płatnik, pobiera zaliczki na podatek dochodowy.

Powołując się na obowiązującą na gruncie u.p.d.o.f. konstrukcję dochodu, jako podstawy opodatkowania, w tym, wynikającą z art. 26 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f., zasadę jego opodatkowania po wcześniejszym odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, spółka wskazała, że w latach 1999-2003, jako podstawę wymiaru składek, przyjmowała jedynie wynagrodzenia zasadnicze, błędnie pomijając wypłacane zawodnikom nagrody za wyniki sportowe. W rezultacie, celem wywiązania się z obowiązków płatnika, spółka zobowiązana jest odprowadzić niepobrane składki (także w części finansowanej przez zawodników). Spółka zastrzegła, że nie zamierza dochodzić od zawodników zwrotu odprowadzonych za nich składek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00