Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 lutego 2009 r., sygn. I SA/Kr 1545/08

 

Sygn. akt I SA/Kr 1545/08 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 25 lutego 2009r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Asesor: WSA Maja Chodacka, Asesor: WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant: Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2009r., sprawy ze skargi R. B., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 25 lipca 2008r. nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, - skargę oddala -

Uzasadnienie

W dniu [...] kwietnia 2008r. do Dyrektora Izby Skarbowej wpłynął wniosek R. B. o udzielenie pisemnej interpretacji w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty ze sprzedaży wierzytelności, którą uprzednio na podstawie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedający zarachował jako przychód należny z działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wyjaśnił, że spółka jawna prowadząc działalność gospodarczą, sprzedaje towary jako podatnik podatku od towarów i usług, tym samym uzyskując przychód należny odpowiadający cenie brutto sprzedaży. Następnie tą należność odpowiadającą cenie sprzedaży sprzedaje faktorowi za cenę 85% wartości nominalnej przychodu należnego (ceny brutto). Jest to factoring pełny. W chwili przyjęcia przez faktora danej wierzytelności wszelkie prawa do wierzytelności przechodzą na faktora. Spółka sprzedająca ma prawo dochodzić od faktora tylko 85% wierzytelności pomniejszone o kwotę prowizji umownej. W tej sytuacji spółka ponosi stratę na wierzytelności, która uprzednio była zarachowana na przychody należne z działalności gospodarczej równą cenie brutto sprzedaży z faktury sprzedaży pomniejszonej o 85% ceny brutto.

Wnioskodawca wyjaśnił, że z tytułu sprzedaży należności, która w chwili wymagalności staje się wierzytelnością (spółka jawna sprzedaje wierzytelność przyszłą), spółka nie uzyskuje przychodu, a jedynie zapłatę należnej kwoty, która została zaliczona do przychodu w chwili sprzedaży towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00