Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 marca 2012 r., sygn. I SA/Wa 60/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska (spr.) Sędziowie: WSA Jolanta Dargas WSA Dariusz Pirogowicz Protokolant starszy referent Agnieszka Żurawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2012 r. sprawy ze skargi M.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta W. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącego M.D. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] maja 2010 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., po rozpatrzeniu odwołania M.D. od decyzji Prezydenta W. z [...] marca 2010 r. nr [...] orzekającej o odmowie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], stanowiącej zabudowaną działkę nr ewid. [...] z obrębu [...] o pow. [...] m2 - utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że Prezydent W. decyzją nr [...] z [...] marca 2010 r. po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez E.D., E.G., A.D. i M.D. odmówił przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wyżej opisanej nieruchomości gruntowej.
Użytkownikami wieczystymi przedmiotowego gruntu zabudowanego budynkiem stanowiącym odrębną nieruchomość, przeznaczonym na warsztat byli S.D. i jego żona E.D. Prawo do spadku po S.D. zmarłym w 1997 r. nabyli E.D., E.G., A.D. i M.D. Na mocy aktów notarialnych z [...] lipca 2002 r. i z [...] grudnia 2004 r. współużytkownikami wieczystymi nieruchomości są E.G., A.D. i M.D. Organ wyjaśnił, że wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności podlega rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. Prawo użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu zostało ustanowione do [...] lipca 2022 r. na mocy umowy sprzedaży warsztatu i umowy użytkowania wieczystego zawartej [...] lipca 1982 r., w formie aktu notarialnego Rep. [...], w wykonaniu decyzji wydanych na podstawie przepisów ustawy z 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1969 r. Nr 22, poz. 159 ze zm.). W dniu zawarcia umowy przedmiotowa nieruchomość gruntowa była zabudowana budynkiem przeznaczonym na warsztat introligatorski. Organ podkreślił, że uwzględnienie wniosku o przekształcenie prawa może nastąpić tylko w odniesieniu do nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę i stanowiących nieruchomości rolne. Z zakresu tej regulacji wyłączono nieruchomości zabudowane na inne cele - handlowe, usługi przemysłowe. Nieruchomość przy ul. [...] jest zabudowana budynkiem usługowym przeznaczonym w przeszłości na warsztat introligatorski i dlatego nie spełnia ustawowych przesłanek do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo jego własności. Organ wskazał, że decyzją z [...] września 2007r. odmówiono przekształcenia prawa uzytkowania wieczystego w prawo własności. Decyzją SKO w W. nr [...] z [...] listopada 2007 r. nie uwzględniono odwołania M.D. WSA w Warszawie wyrokiem z 29 lipca 2008 r. uwzględnił skargę i uchylił decyzje organów obu instancji. NSA wyrokiem z 24 września 2009 r. oddalił skargę kasacyjną SKO, wskazując na niewyjaśnienie wszystkich mających znaczenie dla sprawy okoliczności co do ustalenia, jakim budynkiem była zabudowana nieruchomość.