Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 marca 2012 r., sygn. VI SA/Wa 2431/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant st. sekr. sąd. Paulina Paczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2012 r. sprawy ze skargi A. A. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości w celu rozpatrzenia odwołań od wyników egzaminu adwokackiego z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu adwokackiego oddala skargę

Uzasadnienie

Komisja Egzaminacyjna II Stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości w celu rozpatrzenia odwołań od wyników egzaminu adwokackiego (dalej Komisja II) uchwałą z [...] października 2011 r. utrzymała w mocy uchwałę Komisji Egzaminacyjnej Nr [...] do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego w 2011 r. z siedzibą w Poznaniu (dalej Komisja I) z [...] lipca 2011 r., którą stwierdzono, że A. A. (dalej skarżąca) z egzaminu adwokackiego uzyskała ocenę negatywną.

Powyższe rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Skarżąca przystąpiła do egzaminu adwokackiego, z którego otrzymała trzy oceny niedostateczne oraz dwie oceny dostateczne. W tej sytuacji, w myśl art. 78f ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2000 r., nr 98, poz. 1071 ze zm.), dalej p.a., wynik końcowy egzaminu był negatywny.

Z testu skarżąca uzyskała 70 punktów na 100 możliwych i tym samym otrzymała ocenę dostateczną. Ocena dostateczna została wystawiona także z części czwartej egzaminu obejmującej prawo gospodarcze.

Z prawa karnego wystawiono skarżącej ocenę niedostateczną, bowiem zarzuty częściowo były niezrozumiałe i chaotyczne. Brakowało prawidłowego zarzutu dot. art. 64 § 2 k.k. Egzaminatorzy uznali, że mimo trafnie zlokalizowanych problemów, zdająca nie w pełni rozumie przepisy, które powołuje. Odnośnie poprawności zaproponowanego sposobu rozstrzygnięcia wskazano, że wnioski były sprzeczne i tak sformułowane dyskwalifikowały autora pracy. W zakresie stylu, języka i staranności praca została oceniona jako wyjątkowo nieczytelna, z uwagi na naganne błędy literowe - mimo korzystania z komputera oraz używanie sformułowań dalekich od języka prawniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00