Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 marca 2012 r., sygn. VII SA/Wa 2767/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędzia WSA Paweł Groński ( spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Piątek-Macugowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2012 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia E. w P. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia (...) września 2011 r. znak: (...) w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala

Uzasadnienie

Wojewoda (...) postanowieniem z dnia (...) lipca 2011 r., znak (...) na podstawie art. 61 a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz.1071 ze zm., dalej k.p.a.), po rozpatrzeniu wniosku Stowarzyszenia E., odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Starosty W. z dnia (...) października 2008 r., znak (...) zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej P.P.H L. Sp. z o.o. z siedzibą w C. pozwolenia na budowę wewnętrznej instalacji gazowej na propan - butan w budynku magazynowym na działce nr ew. (...) - obręb ewidencyjny P..

Organ wskazał, że Stowarzyszenie nie wykazało się tytułem prawnym do żadnej nieruchomości leżącej w sąsiedztwie przedmiotowej inwestycji. Podniósł, że udział organizacji społecznej w postępowaniu nie może służyć partykularnym interesom samej organizacji społecznej, lecz musi odpowiadać wymaganiom realnie pojmowanej kontroli społecznej nad postępowaniem administracyjnym w sprawach indywidualnych. Jednocześnie nie może powodować naruszenia strefy prywatności, gdyż organ i takie wymagania interesu społecznego powinien mieć na względzie. Jakkolwiek doniosły byłby interes organizacji społecznej, ze względu na który żąda ona udziału w postępowaniu - nie można go stawiać przed interesem strony.

Ponadto organ wyjaśnił, że w postępowaniu w przedmiocie pozwolenia na budowę podstawę materialno-prawną uznania podmiotu za stronę stanowi art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego. Konstrukcja strony przyjęta przez ustawodawcę w ww. przepisie jest złożona, składa się z dwóch elementów: podmiotowego (inwestor, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości) i przedmiotowego, ograniczającego położenie nieruchomości do obszaru oddziaływania obiektu. "Osoba trzecia" powołująca się na ochronę swoich uzasadnionych interesów, czyli chcąca w postępowaniu brać udział na prawach strony powinna udokumentować, że jest właścicielem (współwłaścicielem) lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości znajdującej się w obszarze oddziaływania projektowanego obiektu, i że inwestycja narusza jej uzasadnione interesy prawne wskazując w jakim zakresie i z naruszeniem jakich przepisów. Natomiast na etapie postępowania o pozwolenie na budowę wyłączono działanie przepisu art. 31 k.p.a., wskutek czego organizacje społeczne zostały pozbawione prawa uczestnictwa w tym postępowaniu na prawach strony (art. 28 ust. 3 Prawa budowlanego) - ale tylko w tym postępowaniu. Organizacje te mogą skutecznie realizować swoje cele statutowe na etapie przygotowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - w postępowaniu w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, kiedy to następuje faktyczne przesądzenie, gdzie i jaka inwestycja będzie zrealizowana. Organizacje społeczne mogą uczestniczyć również w prowadzonych na podstawie przepisów Prawa ochrony środowiska postępowaniach, związanych z oddziaływaniem inwestycji na środowisko. W ocenie organu uprawnienia organizacji społecznych do uczestnictwa na prawach strony w każdym stadium przygotowania inwestycji byłoby nadużyciem i nieuzasadnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00