Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 marca 2012 r., sygn. II SA/Łd 149/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant asystent sędziego Anna Dębowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 marca 2012 r. sprawy ze skargi K. T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Prezydenta Miasta Z. z dnia [...], nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz K. T. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; 3. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] Prezydent Miasta Z. zawiesił postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem, szczelnego zbiornika na nieczystości sanitarne (szambo) oraz studni, w Z. przy ul. A 25 e (dz. nr ewid. [...] w obrębie nr [...]) do czasu rozstrzygnięcia postępowania toczącego się przed Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w Z. w sprawie wstrzymania robót budowlanych związanych z realizacją budynku mieszkalnego na działce nr ewid. [...] położonej w Z. przy ul. A 25 b.
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji ustalił, że w dniu 3 lutego 2009r. K. T. wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla wskazanej inwestycji. Działka, na której planowana jest inwestycja posiada dostęp do drogi publicznej poprzez działkę nr ewid. [...], której współwłaścicielem jest inwestor. Inwestor przedstawił kopię pisma dotyczącego zasilania energią elektryczną planowanej inwestycji wydanego przez A S.A. w Ł., potwierdzającego możliwości przyłączenia planowanej inwestycji do sieci elektroenergetycznej A S.A. Ponadto inwestor określił we wniosku, iż zasilanie w wodę odbywać się będzie ze studni, a odprowadzenie nieczystości sanitarnych odbywać się będzie do projektowanego szczelnego zbiornika (szambo). Zasilanie w poszczególne media będą wystarczające dla projektowanej zabudowy. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów wnioskowany teren posiada klasę gruntu R IVb i R V, ale jako położone w granicach administracyjnych miasta nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Planowana inwestycja jest zgodna z przepisami szczególnymi. Zostały zatem spełnione warunki określone w art. 61 pkt od 2 do 5 u.p.z.p.