Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 marca 2012 r., sygn. III SA/Kr 717/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek ( spr.) Sędziowie WSA Janusz Kasprzycki WSA Barbara Pasternak Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2012 r. sprawy ze skargi M. D. na uchwałę Rady Miasta A z dnia 30 maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego skargę oddala
Uzasadnienie
wyroku WSA w Krakowie z dnia 8 marca 2012r.
Pismem z dnia 19 maja 2011r. nr [...] Wojewoda zwrócił się do Przewodniczącego Rady Miasta A o podjęcie działań prawem przepisanych zmierzających do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego M. D. Wojewoda wyjaśnił, iż zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być jej przedstawicielem, czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Z kolei w myśl ust. 1a powołanego przepisu jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w trybie art. 190 ustawy, o której mowa w art. 24b ust. 6. Wojewoda wskazał, iż z posiadanych przez niego informacji wynika, że M. D. prowadzi działalność gospodarczą "A" i na jej potrzeby wynajął od Miasta A lokal użytkowy. W roku 2006 lokal ten został podnajęty spółce "B" spółka jawna, w której M. D. ma udziały. Działalność gospodarcza nadal jest zatem prowadzona, a umowy najmu i podnajmu nie zostały rozwiązane. Tym samym zdaniem organu nadzoru zostały spełnione przesłanki wygaszenia mandatu radnego.
W dniu 30 maja 2011r. Rada Miasta A podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego. Uchwała została podjęta na podstawie art. 190 ust. 1 pkt 2a i ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2010r. nr 176, poz. 1190 z późn. zm.) w zw. z art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 24f ust. 1 i 1a ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.). W § 1 przedmiotowej uchwały Rada Miasta A stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego M. D. z powodu naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radego z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego Miasta A. W uzasadnieniu uchwały Rada Miasta A wskazała, iż przed dniem wyborów, które odbyły się w dniu 21 listopada 2010r., M. D. prowadził indywidualną działalność gospodarczą - "A", a także jako wspólnik w spółce jawnej - B w biurze D. W ramach indywidualnej działalności M. D. najmował lokal stanowiący własność Miasta A, położony na działce ewid. [...] w A przy ul. B, na podstawie umowy najmu nr [...] z dnia 8 października 2002r. zawartej z Gminą - Miasto A. Następnie w dniu 20 listopada 2002r. do przedmiotowej umowy najmu lokalu użytkowego sporządzono aneks nr [...], w którym określono, że najem następuje na czas oznaczony 10-ciu lat i wygasa z dniem 30 czerwca 2012r. Rada Miasta wskazała, iż pismem z dnia 4 stycznia 2011r. M. D. zobowiązał się do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia Miasta A. Następnie przedstawił umowę "podnajmu dzierżawy" sporządzoną w dniu 2 stycznia 2006r., zgodnie z którą lokal ten oddał w podnajem na rzecz spółki jawnej - B w biurze D, której był wspólnikiem. Ponadto radny przedstawił umowę przewłaszczenia na zabezpieczenie z dnia 18 lutego 2011r., na podstawie której przeniósł na współmałżonka, będącego drugim wspólnikiem w spółce jawnej własność udziałów przysługujących mu jako wspólnikowi w tej spółce.