Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 marca 2012 r., sygn. II SA/Kr 98/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel (spr.) Sędziowie : Sędzia WSA Ewa Rynczak Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Protokolant : Justyna Owczarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2012 r. sprawy ze skargi E.S. Z.B. G.B. J.Z. B.W. M.M. M.M. , na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 12 listopada 2002 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu skargę oddala.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta K. decyzją z 20 maja 2002 r., na podstawie art. 39, art. 40 ust. 1 i 3 i art. 42 ustawy z 7. 07.1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (D. U. z 1999 r., Nr 15, poz. 139 ze zm.) na wniosek Dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej [....] w K. ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji pn.: "Nadbudowa i przebudowa budynku z przeznaczeniem na galerię sztuki wraz z infrastrukturą techniczną na terenie położonym przy [....] (działka nr..., fragment działek nr ....obr.....) zgodnie z załącznikami: liniami rozgraniczającymi teren inwestycji - załącznik nr 1, warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu wynikającymi z ustaleń planu miejscowego, z przepisów szczególnych i warunkami obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji oraz wymagania w zakresie ochrony interesów osób trzecich - załącznik nr 2 - stanowiącymi integralną część decyzji.
W uzasadnieniu organ I instancji podał, że rozstrzygnięcie jest zgodne z Miejscowym Planem Ogólnym Zagospodarowania Przestrzennego Miasta K. zatwierdzonym Uchwałą nr VII/58/94 Rady Miasta K. z 16 listopada 1994r. zmieniającą Uchwałę w sprawie Miejscowego Planu Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego Miasta K. (Dz. Urz. Województwa Krakowskiego nr 24, poz. 108 ze zm.). Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wnioskowanej inwestycji ustalono w oparciu o rozstrzygnięcia planu jak wyżej, przepisy szczególne oraz na podstawie uzgodnień wydanych w toku postępowania przez właściwe organy i instytucje branżowe. Organ wskazał, że w decyzji zastosowano ustalenia § 14 planu, zgodnie z którym przebieg linii rozgraniczających obszary o różnych przeznaczeniach może być zmieniony w celu dostosowania do aktualnego stanu własności lub użytkowania pod warunkiem, że odległość linii nowo przeprowadzonej od ustalonej na rysunku planu nie przekroczy 10 m oraz, że powierzchnia żadnego z obszarów o podstawowym przeznaczeniu nie zostanie pomniejszona o więcej niż 10% powierzchni obszaru ustalonego na rysunku planu. Przesunięcie linii rozgraniczającej podyktowane zostało względami przestrzennymi wynikającymi z przyjętej koncepcji, a konkretnie z uwagi na wysunięty okap dachu o około 5,0 m poza lico budynku Galerii. Teren na którym usytuowany jest obiekt będący przedmiotem niniejszej decyzji leży w strefie polityki przestrzennej Nr 2 - ochrony wyjątkowych wartości kulturowych w której obowiązują przepisy § 58 zapisu planu tj. akceptacja zamierzenia inwestycyjnego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dla przedmiotowej inwestycji uzyskano opinię Wojewódzkiego Konserwatora oraz postanowienie akceptujące projekt decyzji WZiZT jako zgodny z ustaleniami planu zagospodarowania w zakresie ochrony wartości kulturowych. Na skutek uwzględnienia zażalenia złożonego przez M.M. na ww. postanowienie, Konserwator postanowieniem z 5 marca 2002 r. zobowiązał inwestora do przedłożenia opinii dotyczącej nośności fundamentów budynku w odniesieniu do jego nadbudowy. W przedłożonej opinii stwierdzono, że planowana nadbudowa nie spowoduje konieczności wykonania jakichkolwiek wzmocnień w budynkach przyległych.