Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 15 marca 2012 r., sygn. I SA/Go 26/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędzia WSA Joanna Wierchowicz Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Baczuń po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa "P" Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące od maja 2009 r. do stycznia 2010 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] listopada 2011 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy własną decyzję z [...] września 2011 r. nr [...], którą odmówiono stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z [...] grudnia 2010 r. nr [...] określającej Przedsiębiorstwu "P" Spółce z o.o. zobowiązanie w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od maja 2009 r. do stycznia 2010 r.
Z akt postępowania wynika następujący stan faktyczny:
W czerwcu 2010 r. wszczęto wobec skarżącej Spółki postępowanie kontrolne w zakresie prawidłowości rozliczeń w podatku akcyzowym z tytułu obrotu olejami smarowymi zwolnionymi z akcyzy ze względu na przeznaczenie. W wyniku poczynionych w trakcie kontroli ustaleń, Naczelnik Urzędu Celnego postanowieniem z [...] listopada 2010 r. wszczął wobec skarżącej postępowanie podatkowe w sprawie określania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za kolejne miesiące od maja 2009 r. do stycznia 2010 r.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] tenże sam organ określił skarżącej Spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za w/w okres. Uzasadniając rozstrzygnięcie Naczelnik wskazał, że przepisem § 10 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego Minister Finansów zwolnił od akcyzy oleje smarowe oznaczone kodem CN 2710 19 71-83 i CN 2710 19 87-99, przeznaczone do wykorzystania do celów innych niż wymienione w tym przepisie, w przypadkach o których mowa w art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5 - 13 tej ustawy. Jednym z tych warunków, określonym w ust. 5 pkt 2, jest dołączenie do przemieszczanych wyrobów akcyzowych dokumentu dostawy wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy, zwanego "dokumentem dostawy". W powołanym wyżej rozporządzeniu Minister Finansów określił (w załączniku nr 1 do rozporządzenia) wzór takiego dokumentu oraz podmioty, które go wystawiają. Wzorem takiego dokumentu jest, składająca się z siedmiu kolumn, tabela. W kolumnie 6 podmiot wystawiający dokument jest obowiązany wpisać przeznaczenie uprawniające do zwolnienia (krótki opis i podstawę prawną). We wszystkich wymienionych w tabeli dokumentach dostawy w kolumnie 6 tabeli wpisano: "dostawa upraw. podm. zużywającemu towaru zwolnionego od akcyzy na pods. § 10 us. 2 Roz. Min. Fin. (Dz.U32 poz.228)". Organ stwierdził, iż wpis ten czyni zadość jedynie warunkowi wskazania podstawy prawnej, natomiast w zakresie opisu nie wskazuje przeznaczenia uprawniającego do zastosowania zwolnienia od akcyzy. "Krótki opis" owego przeznaczenia winien bowiem zawierać wskazanie umożliwiające stwierdzenie, że wyrób wykorzystany jest zgodnie z przeznaczeniem, ze względu na które został objęty, na podstawie § 10 pkt 2 rozporządzenia, zwolnieniem od akcyzy. Nie zamieszczając w dokumentach dostawy tego opisu, Spółka wystawiła je niezgodnie z wymaganiami w/w rozporządzenia, a tym samym nie spełniła warunku określonego w art. 32 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, będącego jednym z warunków wskazanych w § 10 pkt 2 rozporządzenia. W tej sytuacji Naczelnik przyjął, że dostarczanie przez skarżącą w kontrolowanym okresie olejów smarowych jest - na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym - przedmiotem opodatkowania akcyzą według stawki 1.180 zł za 1000 litrów, określonej w art. 89 ust. 1 pkt 11 ustawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right