Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 marca 2012 r., sygn. I SA/Gd 27/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 marca 2012 r. sprawy ze skargi R.I. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. u z dnia 2 grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 2 grudnia 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 24 października 2011 r. odmawiające R.I. umorzenia postępowania egzekucyjnego.

W uzasadnieniu Dyrektor Izby Skarbowej podał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego jako organ egzekucyjny, działając na wniosek Naczelnika Urzędu Skarbowego, będącego wierzycielem oraz na podstawie wystawionego przez niego w dniu 30 maja 2011 r., na podstawie decyzji z dnia 14 czerwca 2007 r., tytułu wykonawczego Nr [...] ([...]), stwierdzającego zaległość podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. w wysokości [...] zł wszczął postępowanie egzekucyjne do majątku R.I. zam. w G. przy ul. [...].

Pismem z dnia 13 września 2011 r. R.I. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 59 § 1 pkt 7 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, żądając wydania postanowienia w przedmiotowej sprawie i jego doręczenia na adres zobowiązanego, w celu ewentualnego złożenia zażalenia.

Uzasadniając złożony wniosek zobowiązany podniósł, że na jego adres zamieszkania nie zostały doręczone: upomnienie, odpis tytułu wykonawczego ani odpis zawiadomienia o zajęciu, co skutkuje niedopuszczalnością egzekucji.

W dalszych wywodach Dyrektor Izby Skarbowej podniósł, że zgodnie z przepisem art. 59 § 1 pkt 7 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), dalej u.p.e.a., postępowanie egzekucyjne umarza się jeżeli egzekucja administracyjna lub zastosowany środek egzekucyjny są niedopuszczalne albo zobowiązanemu nie doręczono upomnienia, mimo iż obowiązek taki ciążył na wierzycielu.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00