Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 lutego 2012 r., sygn. I SA/Wr 1509/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant: Katarzyna Motyl, Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2012 r. przy udziale sprawy ze skargi A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2011 r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. Uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 11 kwietnia 2011 r. "A." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpiła o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania niepodzielonych zysków. Strona wskazała, że zamierza dokonać przekształcenia w spółkę komandytową. Walne zgromadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podjęło uchwałę o podziale zysku za lata poprzednie, przekazując go na kapitał zapasowy. W związku z planowanym przekształceniem spółka komandytowa jako następca prawny spółki z o. o. wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki przekształconego podmiotu. W związku z tym zadano pytanie: czy zysk przekazany na kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową stanowić będzie podstawę opodatkowania dla wspólników nowo powstałej spółki komandytowej?

Zdaniem strony nie spowoduje to powstania po stronie wspólników spółki komandytowej jakiegokolwiek dochodu, bowiem nie ma obowiązującego przepisu, który nakazywałby objęcie opodatkowaniem kwot otrzymanych z dzielonego kapitału zapasowego przekształcanej spółki z o.o. pomiędzy wspólników spółki komandytowej. Wskazując na przepis art. 24 ust. 5 pkt 8) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm. - dalej powoływana jako ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych) stwierdziła strona, że odnosi się on do możliwego zdarzenia, jakie zachodzi w spółce kapitałowej nieprzekształconej, a dokładnie do niepodzielenia zysku tej spółki przez jej organy. Zdaniem strony zysk niepodzielony to zysk, który wypracowała spółka kapitałowa w roku obrotowym, który wynika ze sprawozdania finansowego, a wobec tego zysku nie podjęto uchwały o jego podziale. Powołując się na wyrok z dnia 10 grudnia 2009r. (sygn. III SA/Wa 1059/09) stwierdziła strona, że w rozumieniu przepisu art. 24 ust. 5 pkt 8) ustawy dochodem nie jest zysk podzielony, każdy dozwolony podział zysku wyklucza zastosowanie art. 24 ust. 5 pkt 8) tej ustawy w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową. Odmienne stanowisko nie wynika wprost z tego przepisu, a to oznacza, że zawężenie działania tego przepisu wyłącznie do zysków niepodzielonych między wspólników prowadziłoby do nałożenia obowiązku podatkowego na podstawie wykładni prawa, a nie przepisu prawa. Odwołała się strona do uzasadnienia rządowego projektu dot. wprowadzenia pkt 8) ust. 5 art. 24 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stwierdziła, że podzielony zysk spółki z o. o., jaki został przekazany na kapitał zapasowy tej spółki, która zostanie przekształcona w spółkę komandytową, nie stanowi dla wspólników spółki komandytowej podstawy do opodatkowania, gdyż możliwość opodatkowania nie wynika z treści ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00