Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 lutego 2012 r., sygn. I SA/Op 22/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędzia NSA Gerard Czech (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Frydryk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 lutego 2012r. sprawy ze skargi K. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 lipca 2009r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz skarżącego kwotę 457,00 złotych (słownie zł: czterysta pięćdziesiąt siedem 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 16 grudnia 2009 r., w sprawie o sygn. akt I SA/Op 472/09, w którym Sąd ten oddalił skargę K. K. na interpretację indywidualną z dnia 29 lipca 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, wydaną przez działającego z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Rozstrzygnięcie powyższe zapadło w następującym stanie faktycznym:

W dniu 24 czerwca 1999 r. K. K. nabył w drodze darowizny gospodarstwo rolne o powierzchni około 27 ha. Na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego wsi O. i W., uchwalonego w dniu 9 marca 2007 r. przez Radę Gminy T., część powierzchni wykorzystywanej do tej pory przez niego rolniczo przeznaczono pod zabudowę. Powierzchnia ta wynosiła 1,56 ha i wydzielono na niej 14 działek budowlanych przeznaczonych do sprzedaży. K. K. nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej. Posiada natomiast status rolnika ryczałtowego. Gospodarstwo rolne nabył w celu prowadzenia działalności rolniczej. Gospodarstwo to nie było przedmiotem najmu ani dzierżawy. W ramach prowadzonej działalności występował do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dopłat unijnych i uzyskał kwotę 116.080,93 zł tytułem pomocy, tzw. płatności bezpośredniej do gruntów rolnych oraz do gruntów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Kwota ta stanowiła całkowitą pomoc otrzymaną w latach 2004-2008 i dotyczyła całego gospodarstwa rolnego, w tym dzierżawionych przez niego gruntów, tj. terenu o łącznej powierzchni około 30 ha. Wnioskodawca oświadczył ponadto, że wystąpił do Gminy T. z wnioskiem o zmianę przeznaczenia gruntu z rolnego na przeznaczony pod zabudowę. Środki uzyskane ze sprzedaży działek zamierza wykorzystać na modernizację prowadzonego gospodarstwa rolnego, tj. na zakup sprzętu rolniczego. Z uwagi na rozmiary gospodarstwa nie może obecnie jednak przesądzić, czy w przyszłości nie przeznaczy jeszcze część nieruchomości gruntowych do sprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00