Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 lutego 2012 r., sygn. II SA/Łd 1169/11

 

Dnia 24 lutego 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień (spr.) Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant asystent sędziego Agnieszka Gortych-Ratajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lutego 2012 roku przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Ł. K. G. sprawy ze skargi R. U.-N. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji oddala skargę.

Uzasadnienie

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] roku, po rozpoznaniu wniosku R. U. - N. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własną wcześniejszą decyzję z dnia [...] roku o odmowie przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji.

Jak wynika z dokumentów załączonych do akt administracyjnych Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, wyrokiem z dnia 2 marca 2011 roku, sygn. akt: II SA/Łd 28/11, po rozpoznaniu skargi R. U. - N., uchylił decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] roku oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] roku. W uzasadnieniu wyroku Sąd zawarł wytyczne co do postępowania administracyjnego, które organ zobowiązany był uwzględnić.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] roku odmówił przyznania R. U. - N. uprawnienia do świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji. W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, iż niezbędnym warunkiem do uzyskania prawa do świadczenia pieniężnego określonego w ustawie z dnia 31 maja 1996 roku o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ( Dz.U. Nr 87, poz. 395 ze zm.), jest udowodnienie wykonywania pracy przymusowej połączonej z deportacją (wywiezieniem). W związku z tym nie każda praca przymusowa w okresie okupacji uprawnia do przyznania świadczenia pieniężnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00