Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 lutego 2012 r., sygn. II SA/Łd 1315/11
Dnia 10 lutego 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.) Protokolant asystent sędziego Jarosław Moraczewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2012 roku sprawy ze skargi U. D. i Z. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Ł. z dnia [...] nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz U. D. i Z. D. solidarnie kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 200r., nr 98, poz. 1071 ze zm., w skrócie K.p.a.) oraz art. 59, art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm., w skrócie u.p.z.p.), utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Ł. z dnia [...] nr [...], ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji obejmującej budowę stacji paliw płynnych, autogazu LPG oraz myjni bezdotykowej wraz z infrastrukturą techniczną, przewidzianą do realizacji na części działki o nr ewid. 779/1, położonej w Ł. przy ulicy B.
W toku postępowania ustalono, iż z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji wystąpiła A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. Z uwagi na brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu organ I instancji wyznaczył wokół działki, objętej planowanym zamierzeniem inwestycyjnym, obszar analizowany i przeprowadził na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p. Z ustaleń organu I instancji wynikało, iż teren części działki, na której ma powstać planowana inwestycja ma dostęp do drogi publicznej z ulicy C. i nie podlega przepisom ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, przez co nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Następnie projekt decyzji o warunkach zabudowy został uzgodniony z Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Ł., Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Ł. oraz Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Ł. Delegatura w S.