Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. I SA/Kr 1535/11

 

Sygn. akt I SA/Kr 1535/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 8 lutego 2012r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek (spr.), Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Inga Gołowska, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2012r., sprawy ze skargi Biura "J" spółka jawna, na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 10 czerwca 2011r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, iż zaskarżona interpretacja nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

W interpretacji indywidualnej z dnia 10 czerwca 2011r., znak [...] Minister Finansów uznał stanowisko Biura "J". s.j. w K., dotyczące możliwości obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług poprzez uwzględnienie w obliczeniach strat (tzw. marży ujemnej) w związku ze świadczeniem usług turystyki za nieprawidłowe. W podstawie prawnej powołane zostały art. 14b § 1 i § 6 o.p.

Organ w uzasadnieniu przedstawił zdarzenie przyszłe, opisane przez podatnika. Firma specjalizuje się w organizowaniu wypoczynku w kraju i za granicą. W związku z sytuacją w niektórych krajach, organizacja w nich imprez wiąże się z dużym ryzykiem poniesienia straty, ponieważ po wpłacie zaliczek nie ma praktycznie możliwości ich odzyskania. Podobna sytuacja dotyczy imprez krajowych, ponieważ trudno przewidzieć ich atrakcyjność. W każdym sezonie najsłabiej sprzedają się pierwsze i ostatnie turnusy. Zagrożeniem jest również rezygnacja klientów.

W uzupełnieniu wnioskodawca podał, że jest podatnikiem VAT i VAT UE, nie korzysta ze zwolnień podmiotowych i przedmiotowych. Składa deklaracje kwartalne, do opodatkowania stosuje art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług, działa we własnym imieniu i na własny rachunek. Świadcząc usługi turystyczne, nabywa usługi obce i zatrudnia kadrę wychowawczą. Dla każdej imprezy prowadzona jest oddzielna ewidencja przychodów i kosztów, które księgowane są na wydzielonym koncie, do tej pory bez uwzględniania marży ujemnej. Kalkulacja jest robiona z marżą, określającą zysk biura. W momencie mniejszej sprzedaży cena usługi dla turysty nie ulega zmianie, czego skutkiem jest powstanie marży ujemnej. Wnioskodawca oblicza ją jako różnicę między kwotą należności a ceną nabycia. Marża ujemna obniżałaby podstawę opodatkowania za okres rozliczeniowy, w którym następuje zakończenie imprezy. Podatnik zamierza identyfikować ujemną marżę w momencie rozliczania imprezy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00