Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. I SA/Kr 1842/11
Sygn. akt I SA/Kr 1842/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 8 lutego 2012r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek, Sędziowie: WSA Piotr Głowacki (spr.), WSA Inga Gołowska, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2012r., sprawy ze skargi M.J., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 26 lipca 2011r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, - s k a r g ę o d d a l a
Uzasadnienie
We wniosku z dnia 29 kwietnia 2011r. M.J. zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia inwestycji w obcym środku trwałym.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością: "sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach", zawarł w 2007 roku umowę najmu lokalu handlowego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. W celu dostosowania wynajętych powierzchni do potrzeb oraz standardów obowiązujących w sieci w jakiej działa wnioskodawca, konieczne było dokonanie inwestycji w wynajętych lokalach, w tym niezbędnych prac adaptacyjnych. Prace były ewidencjonowane jako inwestycje w obcych środkach trwałych, a wydatki na nie prawidłowo udokumentowane. VAT naliczony w fakturach za prace adaptacyjne został odliczony za odpowiednie miesiące 2007 roku. Całość zakupów związana była wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną.
Ponieważ działalność prowadzona w wynajmowanych przez wnioskodawcę lokalach w galerii, generowała straty wnioskodawca dążył do rozwiązania umów najmu z właścicielem galerii. Przedmiotowe umowy najmu zostały rozwiązane w marcu 2011 roku. Umowa z właścicielem lokalu nie przewidywała zwrotu nakładów. Część niezamortyzowanych nakładów, możliwych do zdemontowania, została przeniesiona i będzie wykorzystana w innych punktach sprzedaży w których prowadzi działalność wnioskodawca. Meble, oświetlenie i pozostałe wyposażenie zostały sprzedane. Pozostałe niezamortyzowane nakłady , które ze względu na ich charakter nie mogą zostać zlikwidowane bez ponoszenia przez wnioskodawcę w związku z tym wysokich kosztów, zostały w galerii. Nie zostały zdemontowane tylko te elementy które stanowiły integralną część obiektu i które nie mogły być wymontowane bez ich zniszczenia. Zaznaczyć należy że w miejscu gdzie obecnie prowadzone są salony sprzedaży, powstaną salony sprzedaży zupełnie innych marek. Nakłady te nie stanowią żadnego waloru użytkowego dla kolejnych najemców lokali ze względu na stylizację salonów które prowadzi wnioskodawca, a które są bardzo charakterystyczne i nie znajdą zastosowania w innych markach. Nie da się dostosować do obowiązujących standardów w danej sieci salonów do salonu innej marki. Wszystkie nakłady inwestycyjne są niszczone do stanu surowego lokalu, w momencie wejścia innej marki do salonu. Wszystkie więc nakłady których nie zniszczył fizycznie wnioskodawca, zostaną zlikwidowane przez kolejnych najemców lokali.