Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. II SA/Gd 883/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Sekretarz Sądowy Izabela Adamowicz po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi C. O. i M. O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 września 2011 r., nr [...] w przedmiocie wstrzymania wykonania decyzji w sprawie warunków zabudowy oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 24 stycznia 2011 roku, nr [...], Wójt Gminy ustalił M. i C. O. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z garażem na działce nr [...] w miejscowości U. W decyzji organ stwierdził, iż dojazd i dojście do tej działki będą odbywać się z drogi gminnej - dz. nr [...].
Postanowieniem z dnia 18 lipca 2011 roku, wydanym na podstawie
art. 145 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku, nr 98, poz. 1071 ze zm. - dalej jako k.p.a.), Wójt Gminy wznowił postępowanie w sprawie zakończonej wydaniem ww. decyzji.
Następnie - postanowieniem z dnia 29 lipca 2011 roku, nr [...], wydanym na podstawie art. 152 § 1 k.p.a., Wójt Gminy wstrzymał wykonanie opisanej powyżej decyzji własnej z dnia 24 stycznia 2011 roku.
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w trakcie przeprowadzonej wizji w terenie stwierdzono, iż istniejąca na mapach ewidencyjnych działka nr [...] (przylegająca do działki nr [...]), określona w ewidencji gruntów i na mapach jako użytek, a oznaczona "dr", w rzeczywistości stanowi nieutwardzony, nieurządzony teren porośnięty resztkami lasu; trakt zwyczajowo użytkowany jako miejsce spacerowe i wypoczynkowe dla okolicznych mieszkańców, stanowiący dojście piesze do miejsca organizowanych festynów i spacerów rodzinnych, prowadzące do terenów uznawanych jako miejsce kultu religijnego z usytuowanymi po obu stronach kapliczkami drogi krzyżowej oraz drogi różańcowej prowadzącej do umiejscowionego na wzgórzu ołtarza. Cały teren zwyczajowo pełni funkcję religijną, niedostosowaną w żadnej mierze do poruszania się pojazdów kołowych i nie stanowi drogi wewnętrznej do drogi o charakterze publicznym. Przeznaczenie terenu działki nr [...] pod teren dojazdowy spowodowałoby powstanie zagrożenia dla często odbywających się zgromadzeń mieszkańców oraz konieczność wykonania szeregu kosztownych działań w postaci wycinki starodrzewia porastającego działkę nr [...], utwardzenia oraz wykonania nawierzchni drogowej, co - w ocenie organu, byłoby sprzeczne z interesem społecznym. Na terenie działki nr [...] Gmina nie zamierza dokonywać zmian mających na celu wykonanie drogi dojazdowej.