Wyrok WSA w Opolu z dnia 18 stycznia 2012 r., sygn. I SA/Op 460/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant st. inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w likwidacji w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów – Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów – Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz skarżącej kwotę 457,00 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania, IV. nakazuje zwrócić skarżącej z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu kwotę 300,00 zł (trzysta złotych 00/100) tytułem nadpłaconego wpisu od skargi.
Uzasadnienie
W dniu 22 marca 2011r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów, wpłynął wniosek "A" Spółka z o.o w likwidacji o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
"A" Sp. z o.o. w likwidacji (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Od 2007r. Spółka jest użytkownikiem wieczystym działki gruntu zabudowanej budynkami o charakterze biurowym oraz produkcyjnym (dalej: nieruchomość). Spółka nabyła nieruchomość w drodze transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, w odniesieniu do której przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nieruchomość służy prowadzeniu działalności opodatkowanej VAT poprzez jej wynajem na rzecz innego przedsiębiorcy.
Większościowym udziałowcem Spółki jest "B" z siedzibą w Królestwie Niderlandów (posiada 99% udziałów w Spółce). Większościowy udziałowiec Spółki podjął decyzję o jej likwidacji. W toku postępowania likwidacyjnego, po spłacie wierzycieli lub zabezpieczeniu ich roszczeń, Spółka przeniesie na rzecz udziałowca cały swój majątek, w tym wskazaną wyżej nieruchomość, po czym w wyniku wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego ustanie jej byt prawny. Po przeniesieniu nieruchomości do "B" będzie ona wykorzystywana do czynności opodatkowanych, tj. dalszego najmu na rzecz obecnego najemcy, a w przyszłości może być przedmiotem sprzedaży przez "B"