Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Gd 830/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Pazdykiewicz po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. Ch. i H. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 24 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta decyzją z dnia 1 października 2002r., wydaną na wniosek P. S. z dnia 24 lipca 2002r., ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu działek nr [...] i [...] położonych przy ul. [...] [...] w G. dla inwestycji polegającej na realizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego, trzykondygnacyjnego, podpiwniczonego wraz z infrastrukturą.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 18 sierpnia 2003r. utrzymało powyższą decyzję w mocy uznając, że planowana zabudowa zgodna jest z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a gabaryty planowanego obiektu, jak i wpływ projektowanej inwestycji na sąsiednie działki będą przedmiotem szczegółowej analizy na etapie wydawania pozwolenia na budowę.
Skargę na powyższą decyzję wniosła A. C.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 25 stycznia 2006 r. w sprawie II SA/Gd 1350/03 uchylił decyzję Kolegium, wskazując w uzasadnieniu, że przy jej wydaniu naruszono przepisy postępowania administracyjnego poprzez brak udziału w postępowaniu odwoławczym właścicieli nieruchomości, tj. A S.A. i K. Z. Ponadto Sąd wskazał, że organ odwoławczy winien odnieść się szczegółowo do zarzutów odwołania. Stwierdził również, że decyzja ustalająca warunki zabudowy i zagospodarowania terenu winna ustalać konkretne warunki przewidziane w art. 42 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym oraz wskazywać podstawę prawną ich ustalenia.
W wyniku ponownego rozpoznania sprawy Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 30 stycznia 2007r. uchyliło w całości decyzję Prezydenta Miasta z dnia 1 października 2002r. i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Organ odwoławczy wyjaśnił, że stosownie do art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w niniejszej sprawie zastosowanie mają przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym. Nadto, wskazując na art. 86 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, stwierdził, że plan, na podstawie którego podjęto decyzję utracił moc z dniem 31 grudnia 2003r. Organ I instancji winien więc rozpatrzyć sprawę ponownie i podjąć decyzję w oparciu o aktualny stan faktyczny i prawny.