Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Po 639/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] maja 2011 r. Nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy; oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] stycznia 2010 r. P. B. wystąpił z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie: szklarni [...] zblokowanej, budynku [...], budynku gospodarczo-garażowego, zjazdów na teren posesji oraz utwardzeniu niezbędnych placów gospodarczych na terenie położonym w [...] na działkach oznaczonych w ewidencji gruntów jako dz. nr: [...] (obręb [...]).

Wójt Gminy C. w uzasadnieniu decyzji z dnia [...] 2011 r. ([...]) ustalił warunki zabudowy dla przedmiotowej inwestycji, wyjaśniając, iż dla obszaru objętego wnioskiem nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zaś powierzchnia gospodarstwa rolnego prowadzonego przez inwestora przekracza średnią powierzchnię gospodarstw rolnych w Gminie C. Zdaniem organu analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, jak i pozostałych warunków, o których mowa w art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) umożliwia zlokalizowanie planowanej inwestycji na terenie objętym wnioskiem.

Odnosząc się do zgłoszonych w toku postępowania zastrzeżeń organ wyjaśnił, iż dotyczyły one możliwości zalewania nieruchomości sąsiednich wodami opadowymi oraz zagrożenia ekologicznego poprzez zanieczyszczanie wód gruntowych nawozami i środkami ochrony roślin, emisji spalin będących funkcjonowania kotłowni oraz przekroczenia standardów akustycznych przy zabudowie mieszkaniowej wywołanych funkcjonowaniem planowanej inwestycji. Organ podniósł, iż z uwagi na rozmiar gospodarstwa rolnego możliwe jest wydanie deczyji o ustaleniu warunków zabudowy bez analizowania cech zagospodarowania i użytkowania terenu sąsiednich nieruchomości, zaś obowiązujące przepisy nie stoją na przeszkodzie lokalizacji przedmiotowej inwestycji na terenie objętym wnioskiem. Zdaniem organu to nie opinie i uwagi stron postępowania administracyjnego, a jedynie przepisy powszechnie obowiązującego prawa mogłyby stanowić podstawę wydanie decyzji odmownej dla projektowanego przedsięwzięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00