Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Łd 924/11
Dnia 9 grudnia 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędzia NSA Anna Stępień (spr.), Protokolant Asystent sędziego Marcin Olejniczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2011 roku sprawy ze skargi R. L. na orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia braku związku inwalidztwa ze służbą w policji 1. uchyla zaskarżone orzeczenie; 2. zasądza od Okręgowej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Ł. na rzecz skarżącego R. L. kwotę 30,40 (trzydzieści i 40/100) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; 3. stwierdza, że zaskarżone orzeczenie nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku
Uzasadnienie
W dniu [...] Okręgowa Komisja Lekarska MSWiA w Ł. wydała orzeczenie, w którym rozpoznała u R. L. jako schorzenie główne osobowość nieprawidłową (§ 70 pkt 2 kat. "D"), jako schorzenia współistniejące: zespół neurasteniczny (§ 67 pkt 2 kat. "C"), nadciśnienie tętnicze 1° (§ 39 pkt 1 kat. "C"), otyłość (§ 1 pkt 7 kat. "C"), przebyte złamanie wyrostka łokciowego prawego (1999r.) z deficytem wyprostu 10° (§ 77 pkt 1 kat. "C"), przebyte zwichnięcie w stawie ramienno - łopatkowym lewym (1993r.) bez następstw, przebyte złamanie głowy kości promieniowej lewej bez następstw, przebytą operację przepukliny pachwinowej prawej z minimalną przepukliną nawrotową w bliźnie (§ 46 pkt 2 kat. "C"), skrzywienie przegrody nosa nie upośledzające drożności (§ 26 pkt 3 kat. "A"), zez naprzemienny rozbieżny (§ 11 pkt 1 kat. "A").
Wskazała, że wyniki badań lekarzy specjalistów, stopień zdolności do służby ustalony na podstawie przepisów, możliwość wykonywania pracy zarobkowej, przeciwwskazane prace, wymagania i orzeczenie "jak w decyzji orzeczenia nr [...]". Schorzenie główne - osobowość nieprawidłowa nie pozostaje w związku ze służbą, ale powoduje całkowitą niezdolność do służby w Policji, jest kategorią "D". Związek schorzeń ze służbą ustala się w oparciu o zarządzenie MSW z dnia 9 października 1995r. (MP nr 55 poz. 611 i Dz.U. nr 206, poz. 1723), rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2005r. załącznik nr 1 i 2 w sprawie wykazu schorzeń i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej, które istniały przed przyjęciem do służby, lecz uległy pogorszeniu lub ujawniły się. Schorzenie to nie pozostaje w związku ze służbą, bo nie figuruje w wykazie schorzeń pozostających w związku ze służbą w cytowanym rozporządzeniu. Schorzenie to zostało ujawnione w czasie konsultacji psychiatrycznej w dniu 11 maja 1999r. dla potrzeb Okręgowej Komisji Lekarskiej MSWiA w Ł., a więc już po odejściu ze służby w dniu 31 lipca 1997r.