Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Go 908/11
Dnia 29 grudnia 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Protokolant sekr. sąd. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na uchwałę Rady Miasta z dnia [...] r. nr LXIV/1017/2009 w przedmiocie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy I. stwierdza nieważność § 5 ust. 1 pkt 2 zaskarżonej uchwały, II. określa, że zaskarżona uchwała, w części wskazanej w punkcie I wyroku, nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Uchwałą z dnia [...] października 2009 r. Nr LXIV/1017/2009 Rada Miasta ustaliła zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa z 2009 r. Nr 136, poz. 1885 i weszła w życie z dniem 8 grudnia 2009 roku.
Uchwała przewidywała w § 5 ust. 1, iż gmina wynajmuje lokale mieszkalne osobom pełnoletnim, które łącznie spełniają następujące warunki:
1) zamieszkują w granicach administracyjnych miasta,
2) nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu, a w przypadku małżonków żadnemu z nich nie przysługuje tytuł prawny do lokalu,
3) zamieszkują z osobami bliskimi tj. z rodzicami lub dziećmi, a powierzchnia mieszkalna (pokoi) przypadająca na jedną osobę uprawnioną do zamieszkiwania wynosi mniej niż 5 m2 .
Skargę na powyższą uchwałę, w części obejmującej § 5 ust. 1 pkt 2 wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Prokurator Rejonowy. Zaskarżonej uchwale zarzucił istotne naruszenie prawa, tj. art. 4 i art. 21 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, poprzez ustalenie w jej § 5 ust. 1 pkt 2 generalnej zasady zawężającej krąg uprawnionych do najmu lokali z mieszkaniowego zasobu gminy, w myśl której lokale takie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców, którzy nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu, a w przypadku małżonków żadnemu z nich nie przysługuje tytuł prawny do lokalu.