Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 listopada 2011 r., sygn. I SA/Wr 1320/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek (sprawozdawca), Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Protokolant Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2011 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą we W. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretacje; II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu; III. zasadza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi "A" S.A. z siedzibą we W. (zwanej dalej Spółką, skarżącą, stroną postępowania, podatnikiem) jest indywidualna interpretacja Ministra Finansów, reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. znak [...] dotycząca przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm., zwanej dalej u.p.d.o.p. lub ustawa u.p.d.o.p.) w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja wydana została na wniosek Spółki złożony organowi 10 stycznia 2011r., uzupełniony pismem z dnia 5 kwietnia 2011 roku. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jako finansujący zawiera umowy leasingu spełniające warunki określone w art. 17f u.p.d.o.p. Przez cały okres umowy przedmiot leasingu pozostaje własnością Spółki. Odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej przedmiotu leasingu w podstawowym okresie trwania umowy leasingu dokonuje korzystający. Zazwyczaj Spółka po nabyciu przedmiotu leasingu, oddaje go korzystającemu nie dokonując odpisów amortyzacyjnych. Jednak mogą się zdarzyć sytuacje, że w okresie poprzedzającym zawarcie umowy leasingu i oddanie przedmiotu leasingu do używania korzystającemu, finansujący wykorzystuje przedmiot leasingu na potrzeby związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą albo oddaje przedmiot leasingu do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a ust. 1 u.p.d.o.p. i w związku z tym Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Jednakże w momencie oddania przedmiotu leasingu do używania korzystającemu na podstawie umowy, o której mowa w art. 17f u.p.d.o.p. Spółka-finansujący przestaje dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Spółka rozlicza umowy leasingu dla celów podatkowych w ten sposób, że przychód Spółki stanowią opłaty otrzymywane od korzystającego w części niestanowiącej spłaty wartości początkowej przedmiotu leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00