Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 23 listopada 2011 r., sygn. II SA/Op 281/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 listopada 2011 r. sprawy ze skargi R. C. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia z tytułu pracy przymusowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez R. C. była decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2011 r. utrzymująca w mocy decyzję własną organu z dnia 30 grudnia

2010 r. o odmowie przyznania stronie świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej.

Wydanie tych aktów poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu.

W dniu 23 grudnia 2010 r. R. C. wniosła do organu podanie o przyznanie świadczenia na podstawie ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej (...) (Dz.U. 1996, Nr 87, poz. 395 ze zm.) dalej: ustawy. Do wniosku załączono: opinię Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez III Rzeszę, kartę osobową wskazującą na miejsce zamieszkania w okresie wojny, ankietę personalną, zeznania świadków J. H., A. B., A. Ś. i W. W.

Wnioskodawczyni wskazała, że w okresie II wojny światowej została z rodzicami i rodzeństwem deportowana do pracy przymusowej ze wsi [...] gmina [...], region [...] do wsi [...], gmina [...], położonej w [...].

Deportacja nastąpiła 1 października 1940 r. z obszaru przyłączonego do III Rzeszy a trwała do 8 maja 1945 r. i łączyła się z pracą w majątku ziemskim [...]. Z akt administracyjnych wynika, że R. C. urodziła się [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00