Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. II SA/Lu 519/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Starszy asystent sędziego Marcin Małek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 listopada 2011 r. sprawy ze skargi A. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Wójt Gminy [...] decyzją z dnia [...] lutego 2011 r., Nr [...] odmówił ustalenia na rzecz A. N. warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie siedliska rolniczego obejmującego budynek mieszkalny z garażem i budynek gospodarczy

z poddaszem mieszkalnym na części działki (tj. na 0,38 ha) oznaczonej numerem ewidencyjnym [...] położonej w miejscowości M.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że na terenie inwestycji nie obowiązuje aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w związku tym wymagane jest w sprawie wydanie decyzji o warunkach zabudowy w trybie art. 59 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Podkreślił, powołując się na przeprowadzoną analizę stanu faktycznego i uwarunkowań prawnych w zagospodarowaniu terenu, zawartą w załączniku nr 2 do decyzji, że inwestycja nie spełnia warunków określonych wart. 61 ust. 1 pkt 1 i 5 wymienionej ustawy. Działka objęta wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy znajduje się bowiem w obszarze polnym, jest oddalona ok. 300 m od drogi publicznej, za istniejącą zabudową zagrodową. Nadto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który utracił moc z dniem 31 grudnia 2002 r. obszar, w którym położona jest działka przeznaczał na użytkowanie rolnicze, bez prawa zabudowy, gdyż został on wyłączony z planowanego rozwoju terenów budowlanych ze względu na uwarunkowania przestrzenno-krajobrazowe, w tym zwłaszcza ochronę rozłogów rolnych i klasę bonitacyjną gleb (RII i RIlI) objętą ochroną prawną na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz ochronę walorów krajobrazu. Ponadto organ l instancji wyjaśnił, iż sąsiedztwo dla wymienionej działki nr ew. [...] stanowią działki rolne będące zapleczem gospodarstw rolnych, działki niezabudowane oraz zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna na działce nr ew. [...]. Zdaniem organu przedmiotowa działka nie spełnia wymogu tzw. dobrego sąsiedztwa istniejącej zabudowy i kontynuacji funkcji zawartego w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00