Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 listopada 2011 r., sygn. IV SA/Gl 101/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędzia WSA Rafał Wolnik (spr.), Protokolant Barbara Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2011 r. sprawy ze skargi P. H. na orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej MSWiA w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie funkcjonariuszy policji oddala skargę
Uzasadnienie
Komendant Powiatowy Policji w G. skierował w dniu [...] r. obecnie skarżącego P. H. do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji we W. celem ustalenia uszczerbku na zdrowiu w związku ze złożeniem raportu o zwolnienie ze służby w Policji.
Orzeczeniem z dnia [...] r., nr [...], Wojewódzka Komisja Lekarska MSWiA we W., w oparciu o przedstawioną dokumentację lekarską i przeprowadzone badanie komisyjne, uznała skarżącego za całkowicie niezdolnego do służby w Policji, zaliczając go do III grupy inwalidzkiej i przyznając związek inwalidztwa z tą służbą. Stopień zdolności do służby ustalony został na podstawie załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 listopada 1995 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 146, poz. 712). Ustalono przy tym, iż inwalidztwo istnieje od dnia 31 lipca 2010 r., a jego charakter jest czasowy, wyznaczając termin badania kontrolnego na [...] r. U skarżącego rozpoznano nerwicę neurasteniczną upośledzającą sprawność rozwoju oraz schorzenia współistniejące, tj. stan po operacji przewlekłej niestabilności stawu ramieniowo-łopatkowego lewego (3-krotne zwichnięcie) z następowym okresowym zespołem bólowym i niewielkim ograniczeniem ruchomości, hypercholesterolemię, niewielki astygmatyzm krótkowzroczny obu oczu.
W dniu [...] r. Okręgowa Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w K. orzeczeniem nr [...] uchyliła opisane powyżej orzeczenie i stwierdziła zdolność skarżącego do służby w Policji z ograniczeniem oraz zdolność do pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku, wskazując na rozpoznanie schorzeń współistniejących ograniczających zdolność do służby. Są to: zaburzenia neurasteniczne mierne nasilone (§ 67 pkt 2 "C"), przebyty uraz barku lewego z następową niestabilnością w skutek wypadku w służbie w [...] r. (§ 79 pkt 2 "C"), przebyta operacja przewlekłej niestabilności stawu ramienno-łopatkowego lewego z następowym okresowym zespołem bólowym i niewielkim ograniczeniem ruchomości (§ 79 pkt 2 "C"), hypercholesterolemia (§ 62 pkt 1 "C"), niewielki astygmatyzm krótkowzroczny obu oczu (§ 13 pkt 1 "A"). W uzasadnieniu orzeczenia Komisja wskazała, że wydała je po przebadaniu skarżącego w oparciu o dokumentację medyczną, w myśl ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2005 r. w sprawie wykazu schorzeń i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 206, poz. 1723). Komisja określając związek schorzenia ze służbą argumentowała, iż rozpoznane zaburzenia neurasteniczne choć figuruje w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2005 r. i spełnia jego wymogi, to nie sięga granic inwalidztwa, podobnie jak stwierdzona hypercholesterolemia i astygmatyzm, które nie figurują ww. załączniku do rozporządzenia. Nadto zdaniem Komisji zaburzenia neurasteniczne są miernie nasilone zaostrzają się w momencie konieczności podjęcia ważnych decyzji życiowych i są przemijające.