Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 października 2011 r., sygn. IV SA/Wr 380/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Protokolant Krzysztof Caliński po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 12 października 2011 r. sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miasta i Gminy Wleń z dnia 25 lutego 2011 r. nr 11/V/11 w przedmiocie trybu i sposób powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego we Wleniu oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania I. stwierdza nieważność pkt 1 Rozdziału I, pkt 1 lit. c, d, e, f Rozdziału II, pkt 3, Rozdziału III załącznika do zaskarżonej uchwały: II. orzeka, że zaskarżona uchwała w zakresie pkt I nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Wojewoda Dolnośląski, na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 ze zm.) zwanej dalej ustawą o samorządzie gminnym wniósł o stwierdzenie nieważności pkt 1 Rozdziału I, pkt 1 lit. c, d, e, f Rozdziału II, pkt 3 Rozdziału III załącznika do uchwały Rady Miasta i Gminy Wleń z dnia 25 lutego 2011 r. nr 11/V/11 w sprawie: trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego we Wleniu oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania. Zarzucił podjęcie zaskarżonych przepisów uchwały z istotnym naruszeniem art. 9a ust. 15 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. nr 180, poz. 1493 ze zm.) zwanej dalej ustawą.
W uzasadnieniu skargi organ nadzoru podniósł, że uchwała podjęta na podstawie art. 9a ust. 15 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ma za zadanie unormować procedurę powoływania członków w skład zespołu interdyscyplinarnego, tak bowiem należy interpretować pojęcia "trybu i sposobu" powoływania i odwoływania jego członków. W art. 9a ust. 3 i 4 ustawy ustawodawca określił, że w skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele tj. jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych, a także kuratorów sądowych. W skład zespołu mogą również wchodzić prokuratorzy oraz przedstawiciele podmiotów innych niż określone w ust. 3, działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie (art. 9a ust. 5).