Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 października 2011 r., sygn. I SA/Wa 1021/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Skiba Sędziowie: WSA Maria Tarnowska WSA Marta Kołtun-Kulik (spr.) Protokolant referent Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2011 r. sprawy ze skargi T.K. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na podział nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję [...] Konserwatora Zabytków z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz skarżącego T.K. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu wpisu sądowego
Uzasadnienie
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...] po rozpatrzeniu odwołania T.K. od decyzji [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...], odmawiającej wydania pozwolenia na podział działki, nr ew. [...] z obrębu [...], położonej przy ul. [...] w P., według wstępnego podziału - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została wydana w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.
Pismem z dnia 1 marca 2010 r. T.K. zwrócił się do [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na podział ww. działki położonej w P. przy ul. [...], dla której prowadzona jest księga wieczysta nr [...].
[...] Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z dnia [...] maja 2010 r., nr [...], odmówił wnioskodawcy wydania pozwolenia na podział działki nr ew. [...], obręb [...], położonej przy ul. [...] w P., według wstępnego podziału wykonanego przez uprawnionego geodetę M.K. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że projektowany podział jest niedopuszczalny głównie z powodu ochrony przed usunięciem istniejącego na nieruchomości drzewostanu (m.in. 11 dębów szypułkowych, objętych ochroną jako pomniki przyrody). Ponadto organ podniósł, iż uzyskane z podziału nowe działki, zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przeznaczone byłyby pod zabudowę mieszkaniową, a tym samym oznacza to większą intensywność zabudowy (niż byłoby to w przypadku budowy jednego domu mieszkalnego), łączącą się z koniecznością usunięcia większej ilości drzew i ryzykiem dla pozostałego drzewostanu. Intensyfikacja zainwestowania budowlanego w obrębie nieruchomości spowoduje bowiem zmianę stosunków wodnych, niebezpieczeństwo uszkodzenia korzeni i koron drzew, w konsekwencji obumarcie cennego drzewostanu, tym samym utratę walorów krajobrazowych miasta -ogrodu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right