Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 padziernika 2011 r., sygn. III SA/Kr 267/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Wołek Sędziowie WSA Janusz Kasprzycki WSA Maria Zawadzka (spr.) Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2011 r. sprawy ze skargi H. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 17 stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. skargę oddala, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz radcy prawnego K. W. Kancelaria Doradztwa Prawno Podatkowego w K ul. [...] kwotę 240,00 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą dla tego rodzaju czynności w dniu orzekania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia z dnia 17 stycznia 2011 r., znak: [...], Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2010 r., znak: [...] o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącej H. S. choroby zawodowej pod postacią przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.

Na podstawie oceny narażenia zawodowego ustalono, że skarżąca w latach 1953 - 1988 pracowała na stanowiskach szwaczki i dziewiarza. Praca na tych stanowiskach wymagała wysiłku fizycznego (zwłaszcza przy maszynie dziewiarskiej), wymuszonej pozycji ciała oraz powtarzalności ruchów monotypowych.

W kierunku choroby zawodowej skarżąca była badana w Ośrodku Medycyny Pracy (orzeczenie lekarskie z dnia [...] 2005 r. nr [...] oraz w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego (orzeczenie lekarskie z dnia [...] 2005 r. nr [...]). Obydwie jednostki orzecznicze, właściwe do rozpoznawania chorób zawodowych, wydały orzeczenia lekarskie o braku podstaw do rozpoznania u skarżącej choroby zawodowej tj. przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy, wymienionej w poz. 19 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach ( Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00