Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Wa 1294/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.) Sędziowie WSA Stanisław Marek Pietras Przemysław Szustakiewicz Protokolant st. sekr. sąd. Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2011 r. sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Głównego Inspektora Pracy z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie opinii o braku przesłanek do prowadzenia postępowania w sprawie udzielenia zgody na odstępstwo oddala skargę
Uzasadnienie
Główny Inspektor Pracy postanowieniem nr [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r., wydanym na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 oraz art. 144 k.p.a., utrzymał w mocy postanowienie Okręgowego Inspektora Pracy w G. z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...], wyrażające opinię o braku przesłanek do prowadzenia postępowania w sprawie wyrażenia zgody na zastosowanie oświetlenia wyłącznie światłem sztucznym w pomieszczeniach stałej pracy w budynku Centrum Handlowego [...], gm. [...], ul. [...].
Do wydania powyższych postanowień doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
[...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pismem z dnia [...] stycznia 2011r., znak: [...], zwrócił się do Okręgowego Inspektora Pracy w G. z prośbą o zaopiniowanie wniosku inwestora - F. Sp. z o.o., w sprawie wyrażenia zgody na zastosowanie oświetlenia wyłącznie światłem sztucznym w pomieszczeniach stałej pracy w budynku Centrum Handlowego [...], gm. [...], ul. [...].
Okręgowy Inspektor Pracy w G. postanowieniem z dnia [...] lutego 2011r., nr [...], wyraził opinię, że brak jest przesłanek do prowadzenia postępowania w sprawie wyrażenia zgody na zastosowanie oświetlenia wyłącznie światłem sztucznym w pomieszczeniach stałej pracy w budynku Centrum Handlowego [...], gm. [...], ul. [...].
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że pomieszczenia stałej pracy wymienione we wniosku, znajdujące się w Centrum Handlowym [...], są pomieszczeniami mającymi charakter handlowo-usługowy, z tych względów nie mieszczą się w dyspozycji § 25 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Powołał się przy tym na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 kwietnia 2009 r. sygn. akt I OSK 814/08, stwierdzając, iż w tej sytuacji wydanie opinii staje się bezprzedmiotowe.