Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Wa 2229/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Mierzejewska, Sędziowie WSA Ewa Pisula - Dąbrowska (sprawozdawca), Iwona Dąbrowska, Protokolant spec. Marek Kozłowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. na postanowienie Głównego Inspektora Pracy z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie negatywnej opinii w sprawie wniosku o zastosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego w pomieszczeniach pracy - oddala skargę -

Uzasadnienie

Główny Inspektor Pracy postanowieniem nr [...] z dnia [...] października 2012 r., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...], utrzymał w mocy postanowienie Okręgowego Inspektora Pracy w [...] z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania oświetlenia wyłącznie elektrycznego w pomieszczeniach pracy w [...].

W motywach uzasadnienia organ podał, że w pomieszczeniach, których dotyczy wniosek, tj. [...]

[...]

nie występują przesłanki wynikające z technologii produkcji, mogące uzasadniać konieczność stosowania oświetlenia wyłącznie sztucznego.

Wyjaśnił, że zgodnie z art. 214 § 1 Kodeksu pracy, na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pomieszczeń pracy odpowiednich do rodzaju wykonywanych prac. Natomiast z § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wynika ogólna zasada, zgodnie z którą pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne. Wyjaśnił, że § 25 i 26 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowi, iż w pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić dostateczne oświetlenie dzienne dostosowane do rodzaju wykonywanych prac i wymaganej dokładności, spełniające wymagania określone w Polskiej Normie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00