Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 wrzenia 2011 r., sygn. IV SA/Po 408/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędziowie WSA Maciej Dybowski WSA Bożena Popowska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2011 r. sprawy ze skargi Parafii Rzymskokatolickiej p.w. [...] w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę
Uzasadnienie
T. Sp. z o.o. z siedzibą w P. w dniu 4.06.2007r. złożyła wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z dwoma garażami wolno stojącymi i parkingami, przewidzianej do realizacji na działce numer [...], ark. [...], obręb N., położonej w P. przy ul. J.R.
Prezydent Miasta P. po rozpatrzeniu powyższego wniosku decyzją z dnia [...].12.2007r. nr [...], odmówił ustalenia warunków zabudowy dla wnioskowanej inwestycji. W uzasadnieniu wskazano, iż planowana inwestycja jest sprzeczna z przepisami odrębnymi t.j. §3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25.08.1959 r. w sprawie określenia jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz.U. Nr 52, poz. 315), ponieważ działka nr [...] znajduje się w strefie 50 m od terenów cmentarza znajdującego się na sąsiedniej działce [...] i nie może być zabudowana budynkami mieszkalnymi.
W wyniku odwołania wniesionego przez T. Sp. z o.o., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu decyzją z dnia [...].08.2008r. nr [...] uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Organ odwoławczy stwierdził, że w przedmiotowej sprawie w sposób wadliwy wyznaczono obszar analizowany, co stanowi naruszenie art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm. - dalej upzp) oraz §3 ust 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26.08.2003 roku w sprawie sposobu ustalenia wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1588 - dalej rozporządzenie). Organ II instancji stwierdził, że błędna jest także sama analiza, gdyż istnieje wyraźny rozdźwięk pomiędzy analizą graficzną i tekstową, co stanowi naruszenie §9 ust 2 rozporządzenia. W uzasadnieniu decyzji wskazano również, że organ I instancji powinien wyjaśnić czy cmentarz, o którym mowa w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, formalnie istnieje oraz gdzie przebiegają granice cmentarza. Kolegium zaleciło nadto, z uwagi na treść pisma Przedsiębiorstwa "E." oraz Spółki "A.", zbadanie czy w sprawie spełniony jest warunek, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 3 upzp.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right